Masterclass: Hubert Sauper

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava


Filmař a světoběžník rakouského původu se věnuje filmu již od konce osmdesátých let. Jeho dokumentární snímky sklidily desítky prestižních ocenění po celém světě, za snímek Darwinova noční můra (2004) byl nominován na Oscara. 

Ve svých filmech se silným společensko-politickým podtextem se mimo jiné zabývá otázkami globalizace a jejího dopadu, (neo)kolonialismu, propagandy, mocenské demagogie a jejího vlivu na obyčejného člověka. Sauperovy snímky na první pohled zaujmou velkou dávkou empatie a zájmu dokumentaristy o své protagonisty a poetickým vizuálním stylem s promyšlenou vnitrozáběrovou montáží. 

Ve své masterclass se věnoval zejména svému poslednímu snímku Epicentro – který můžete zhlédnout v rámci letošního festivalového programu – a své observativní dokumentaristické metodě, jíž je po řadu let věrný.

---

Masterclass proběhla ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa ČR – MEDIA.
.DOK.REVUE
02. 11. 2020


z aktuálního čísla:

Situační recenzeHongkongské protesty očima Aj Wej-weje O celovečerním dokumentu Šváb (Cockroach) čínského umělce a režiséra Aj Wej-weje, zachycujícím nepokoje v Hongkongu v roce 2019, debatují pro dok.revue sinoložka a překladatelka z čínštiny Olga Lomová, dokumentaristka Haruna Honcoop a antropolog a sinolog Jan Karlach, který v době protestních akcí v roce 2019 pobýval na Polytechnické univerzitě v Hongkongu.Kamila BoháčkováNový filmJak jsem se stala partyzánkouSlovenská dokumentaristka Vera Lacková přibližuje svůj nový film Jak jsem se stala partyzánkou, který měl letos v dubnu světovou premiéru na německém festivalu Go East, kde získal Award of the Federal Foreign Office for Cultural Diversity.Vera LackováTémaKino, nebo internet? Mají kina budoucnost, když si lidé během lockdownu navykli sledovat filmy na síti? Proměnily se skutečně divácké návyky a dochází ke změnám filmové distribuce, nebo jde spíš o promo světových streamovacích portálů?Martin SvobodaSportExperimenty i hledání vlastních kořenůKteré loňské filmy považují přední evropské dokumentární festivaly za nejzajímavější? Sedm filmových přehlídek sdružených pod hlavičkou Doc Alliance nominovalo do letošní soutěže Doc Alliance Selection Award celkem 14 filmů. V čem jsou výrazné a co je spojuje?Pavel SladkýBáseňZa sklemPavel NovotnýRozhovorDobrý film je vždycky o něčem jiném, než o tom, co je vidětS režisérkou Erikou Hníkovou o jejím novém filmu Každá minuta života, intimním portrétu jedné žilinské rodiny, která vychovává tříletého syna podle metody Kamevéda, aby z něj vyrostl šampion. Kamila BoháčkováNová knihaCo je „na obzoru“ české vizuální kulturyPlatforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye vydává interaktivní publikaci Na obzoru. Nové tváře a hlasy ve vizuální kultuře. Nový e-book představuje vybrané práce studentů a studentek i čerstvých absolventů a absolventek vizuálně-teoretických či tvůrčích oborů. Jeho editorka Pavla Rousková popisuje, jak projekt vznikal i čeho je příslibem.Pavla RouskováÚvodníkDůležitost svobodydok.revue 3.21Kamila Boháčková