Když jsme spolu s Brit Jensen dokončily dokumentární detektivku Matematika zločinu, sesypala se na nás celá spousta e-mailů a dopisů, v nichž lidé popisovali své – často hořké – zkušenosti s českou justicí. A aktéry našeho pořadu. Pak se ozvalo nakladatelství Albatros Media, že by mělo zájem vydat knížku.
Zatímco audiopořad vtáhne posluchače do soudní síně i díky autentickým záznamům, v knize se dá více pracovat s daty a fakty, které by posluchačům mohly v proudu vysílání uniknout. Zatímco podcast cílí spíš na mladší publikum, knížka může oslovit i generaci zvyklou na klasické čtení, listování či šustění papírem. Začala jsem ji sepisovat počátkem minulého roku. V té době byl náš podcast stále v Českém rozhlase na černé listině a my, autoři, jsme se marně domáhali, aby se dostal do éteru. Případ tohoto rok trvajícího pokusu o cenzuru se stal sám o sobě příběhem, plným různých „přestřelek a intrik“. Vlastně ideální materiál na už tak poměrně detektivní knihu. Kromě toho, že jsem dál sledovala příběhy obou odsouzených, které jsme s dokumentaristkou Brit Jensen rekonstruovaly i v podcastu, jsem se tedy vydala i po mediální stopě.
A vzala jsem to zeširoka. Na případu muže, který před trestem utekl do Indonésie, jsem totiž začala pracovat někdy v roce 2012. Od té doby se také dramaticky změnily podmínky v redakcích. Mnohé z nich se staly majetkem oligarchů. Dnes už dobře popsaný jev media capture – čili převzetí médií – se stal něčím, s čím se potýkají novináři od Berlína na východ. Zpětně jsem se tedy podívala na to, jak se proměnila redakce Lidových novin, v níž jsem tehdy pracovala. Zejména poté, co ji koupil Andrej Babiš. Současné dění v Českém rozhlase tuto éru Lidovek z přelomového roku 2013 bohužel dosti připomíná. Cenzura je totiž jedním z ukázkových symptomů media capture.
Zároveň jsem i nadále sledovala osudy obou mužů, kteří se mezitím dostali na svobodu. Připomeňme, že soud případ Tomáše Tomana znovuotevřel a ve světle nových důkazů přehodnotil. Druhý muž, o kterém byla v podcastu řeč, se nakonec očistění svého jména nedočkal a trest si odseděl. Stále tu ale ještě visely otázky, zda justice předvede nějakou sebereflexi.
Kromě problematiky převzetí médií a soudních znalců je v knize ještě jedna vypravěčská linka. A to jsou plagiátorské kauzy, které s příběhy nespravedlivě odsouzených spojují právě některá jména soudních znalců – profesorů na českých a slovenských vysokých školách. Kniha se snaží poukázat na to, že pochybný titul je pouze začátek mnohdy poměrně slibné kariéry. Dost často ve státních službách. Což by nás jako daňové poplatníky mělo zajímat.
Kniha je hotová. Až vyjde, přijde čas na další – dost možná zase audio – příběhy.
Podcastový krimiseriál můžete poslouchat zde:● matematikazlocinu.cz● mujrozhlas.cz/matematika-zlocinu |
Hithit kampaň
Reportážně investigativní knížka Matematika zločinu navazuje na stejnojmenný podcast. Vydává ji nakladatelství Albatros Media s podporou Syndikátu novinářů. Stále ještě ale zbývá pokrýt některé náklady na její vydání. Přispět můžete i vy, a to v rámci kampaně na Hithitu.
Snahu o vydání knihy už podpořil sochař Jura Plieštik, který do odměn na Hithitu věnoval nádhernou fotografii. Jeho gesto spustilo lavinu – majitelka indonéské restaurace Juanita Kansil poskytla vouchery na večeři, slavný fotograf Jan Šibík daroval dvě fotografie ze své nové knihy o přelomovém roce 1989, následoval ho Stanislav Krupař s famózními snímky šamanů. Pozadu nezůstala ani komunita audionadšenců. Kamil Fajmon, o kterém se dočtete i v knížce, nabídl, že lidem převede staré audiokazety a desky do digitální podoby, rozhlasový historik Přemysl Hnilička nabízí přednášku o rozhlasové hře. Rozhlasačka Karolína Škápíková je zase ochotná zajet za vaší babičkou či vaším dědečkem a sestříhat a ozvučit audiovzpomínku do rodinného archivu.