DOK.REVUE

Jediný český časopis o dokumentu

Bude dokumentární film i za dvacet let? A pokud ano, jakou bude mít podobu? 1. část

Anketa

Bude dokumentární film i za dvacet let? A pokud ano, jakou bude mít podobu? 1. část

28. 10. 2016
Úryvky z odpovědí na vizionářskou otázku, jež se proplétá celým dvacátým ročníkem MFDF Ji.hlava

„Přežije dokument? Přežijeme my? Dvacet let je v kybersvětě, kterým se řítíme rychlostí dopravní špičky, úplná věčnost. Ale budoucnost je tu s námi, paradoxní budoucnost-přítomnost, v níž odpověď ‚ševelí ve větru‘,“ začíná svou odpověď americký režisér Godfrey Reggio.

„Ano, ale výhradně ve 3D,“ prorokuje česká výtvarnice Kateřina Šedá.

„Dokumentární film tu bude i za dvacet let bude vypadat jako oranžový kaktus bude dráždit všechny uprděné zadnice zatímco jejich chlupatá chřípí ořežou uhly uprostřed solárně lunárních tragikomických zatmění zmatnění zbytnění usrkávajíc nahnilé mléko švábů pro přestárlé a nenarozené zombie které letí vesmírem trpí závratí útočí na godzilly a bambi v depresi z požití příliš velkých dávek grogu,“ píše ve své odpovědi filipínský režisér Khavn De La Cruz.

„Od doby, kdy jsem se začala zabývat dokumentárním filmem, se mluvilo o jeho krizi. Ale dokument se při tom pesimistickém skřehotání paradoxně pořád rozvíjel, košatěl a přitahoval čím dál více zajímavých autorů i diváků,“ říká Helena Třeštíková.

„Technologie natáčení mohou proměnit jeho možnosti, nikoli jeho podstatu. Virtuální realita přinese menší změnu, než si dnes myslíme – jakkoli je pravděpodobnější, že uspěje, na rozdíl od natáčení ve 3D. Klíčová je zde proměna celé společnosti. A pro tu je zlomová technologická revoluce, k níž došlo při nástupu počítačů a z nich plynoucí důslednosti v proměně reality v jednoznačnost, nikoli sama digitalizace a rozšiřování úhlů filmového záběru,“ odpovídá Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava.

„Jakkoli radikální změna však přijde, jedna věc se nezmění: potřeba a touha člověka vidět, poznat, zakusit PRAVDU,“ vidí rok 2036 rakouský režisér Ulrich Seidl.

„Ať už definujeme dokument jakkoliv, v následujících dvaceti letech bude důležitější než kdy dříve,“ říká nizozemský filmový teoretik Thomas Elsaesser.

Celý soubor odpovědí najdete v knížečce, jež je součástí balíčku pohlednic s festivalovými plakáty k 20 výročí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.