Speciál AFO 60
Šedesátý ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) letos proběhne od 22. do 27. dubna 2025. Dok.revue přináší festivalový speciál, který nabídne články i rozhovory o těch nejzajímavějších filmech jubilejního ročníku.
Lapilli. Skalnaté krajiny smutnění
NOVÝ FILM. Jak se člověk vyrovnává se ztrátou? O tom, jak lyricky laděný environmentální dokument vznikal, než se dostal na loňský festival v Karlových Varech a do česko-slovenské soutěže letošního AFO, píše sama režisérka.
AFO jako laboratoř zvědavosti
NOVÝ FILM. Režisérka Amálie Kovářová mluví o svém vztahu k přehlídce Academia Film Olomouc, kde byl v československé soutěži uveden její snímek Město jako laboratoř změny.
Zahlédnete-li vlka, dívejte se. Je to spojenec
NOVÝ FILM. Pomocí sběru dat z automatických kamer a terénního pozorování hledají tvůrci poľanskou smečku vlků obecných. O vzniku snímku Vlci z Poľany, který je součástí česko-slovenské soutěže na AFO, píše režisér Rastislav Dobrovodský.
Kronika šťastného dětství. Kolektivní dokumentární rodičovství
NOVÝ FILM. Jak se proměňovalo naše vnímání dětského světa? Pětidílný seriál, který je součástí československé soutěže na letošním festivalu AFO, mapuje vývoj výchovy dětí v českých zemích během 20. století. Jak vznikal? Přečtete si kolektivní text tří režisérek.
Rostlina jako fenomén. Sběratelé kratomu
NOVÝ FILM. Příběh rostliny, ze které se stal společenský fenomén, natočili jako svůj absolventský film režisér Libor Cinegr a kameraman Ondřej Weppera. Populárně-naučný dokument Sběratelé kratomu diváky seznámí se zpracováním kratomu v Indonésii i s příběhy lidí, jimž kratom změnil život.
Lepší je něco dělat. Krajina Dana Bárty
NOVÝ FILM. Dokumentární cyklus Krajina Dana Bárty se dotýká etických i praktických otázek našeho vztahu ke krajině. O vzniku pořadu píše režisér Zdeněk Suchý.
Jan Zajíček. Dům si sám řekne, jak ho natočit
PODCAST. Jaké stavby přehlížíme a ničíme? Je dokumentarista zároveň historikem? S režisérem Janem Zajíčkem jsme si o jeho novém snímku Architektura ČSSR 58–89 povídala Tereza Domínová.
Z ordinace do pralesa a zpátky. Doktor na tripu
NOVÝ FILM. „Depresi dnes zná snad každý rodič dospívajících dětí. Zátěž moderního, globalizovaného světa bývá pro vývoj psychiky často nesnesitelná. Doufám, že náš film bude pro mnoho lidí nadějí na definitivní uzdravení,“ píše režisér David Čálek o snímku Doktor na tripu.
Ondřej Vavrečka. Lišejníky
PODCAST. „Aby lišejníky člověk viděl, musí se zastavit, sehnout a přiblížit. A to je akt pokory,“ říká režisér Ondřej Vavrečka o svém filmu Lišejníky.
Co rozpustí Jablečný ocet?
RECENZE. Hravý a drzý dokument, doprovázený charismatickým hlasem herečky Siân Phillips, nabízí neotřelý pohled na antropocén, éru lidského vlivu.
Zuzana Piussi. Pachová stopa
PODCAST. „Divím se, proč filmaři dělají filmy jako anestezii,“ říká Zuzana Piussi v rozhovoru pro dok.revue magazín. Bavili jsme se ale především o jejím novém filmu Pachová stopa.