Nevypadávej!

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět odstartoval 10. května a trvá až do 6. června. Dok.revue tradičně přichystala ve spolupráci s organizátory Jednoho světa festivalový speciál.

Festival Jeden svět letos probíhá ve dvou fázích. V té první nazvané Jeden svět živě proběhnou od 10. do 19. května denně 4 online bloky s projekcemi vybraných dokumentů a s následnými debatami s tvůrci i odborníky. Od 20. května do 6. června pak bude na platformě Jeden svět online k vidění všech 101 filmů letošního ročníku ve všech 15 tematických kategoriích.

Jeden svět předá na zahájení 10. května lidskoprávní ceny Homo Homini, která letos putuje běloruské organizaci Vjasna. Cenu převezme kolegyně zadržených členů Natalia Satsunkevich. Poté proběhne premiéra snímku Kuráž zachycujícího nedávné demonstrace v Minsku. Dokument o Běloruském svobodném divadle, které už čtrnáct let ve svých představeních podrobuje Lukašenkův autoritářský režim odvážné kritice, zachycuje členy divadelního souboru v době, kdy se země ocitá na rozcestí. Po filmu následuje diskuse s režisérem Aliakseiem Paluyanem, koordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natallií Satsunkevich, běloruským hercem a aktivistou Kyrilem Mashekou a bývalým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.
 


 

Studio Jeden svět živě bude fungovat ve třech blocích – v dopoledním, odpoledním a večerním. Dopoledne od 10 hodin se může každý připojit ke vzdělávacímu bloku Jeden svět vzdělává, kde budou odborníci a odbornice řešit například téma kyberšikany, zabývat se silou dokumentárních filmů, radit, jak zvládat odloučení a vztahy na dálku, nebo diskutovat o tom, jak umění mění náš pohled na klimatickou krizi. Každý den od 14, 17 a 20 hodin bude Jeden svět živě nabízet projekce dokumentů s následovnými debatami s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky a odbornicemi na danou oblast.

V úterý 11. května nabídne festival debatu s režisérkou filmu Miluj bližní svou o lásce řádových sester, Ivanou Marinić Kragićovou. Film je uváděn v bloku Sex náš vezdejší, do které spadá i další film Moje tělo režiséra Francesca Cannavy, sledující život tělesně postižené dívky Claudie, která pod vedením sexuálního asistenta začíná objevovat cestu ke svému tělu. Večer se pak diváci mohou těšit na premiéru filmu Seyran Ateş: Sex, Revoluce a Islám, po kterém bude debatovat hlavní protagonistka filmu, imánka, právnička, spisovatelka a aktivistka v oblasti žen a lidských práv Seyran Ateşová.

Středa 12. května bude patřit filmům z kategorie Vypadáváš a Zemětaje. Odpolední blok zahájí film Bílý šum s debatou s režisérem Danielem Lombrosem. Dokument nabízí jedinečný pohled za oponu krajně pravicového a nacionalistického hnutí ve Spojených státech. Od 17 hodin se diváci a divačky mohou těšit na snímek o spalovně odpadu v Kodani Jak se staví hora a debatu s režisérkou Rikke Selin Fokdalovou a režisérem Kasparem Astrupem Schröderem. Večer se festival vrátí zpět ke kategorii Vypadáváš, a to snímkem Digitalizovaný předsudek o předpojatosti počítačových algoritmů. V debatě promluví protagonistka filmu, docentka na Newyorské univerzitě a autorka knihy Artificial Unintelligence: How Computers Misunderstand the World Meredith Broussardová.
 


 

Čtvrtek 13. května se ponese v duchu kategorií Ať žije život a Zemětaje. Od dvou hodin Jeden svět živě představí snímek Dřevo o nelegálních těžbách po celém světě s debatou s režisérkami Michaelou Kirstovou, Ebbou Sinzingerovou a Monicou Lazurean-Gorganovou. Odpoledne následuje ponor do ledových vod na Islandu s otužilkyní a potápěčkou Kiki Boschovou ve snímku Ponor. Hlavní protagonistka filmu Kiki Boschová bude hostkou i následují debaty. Na dokument Rok plný dramat o tom, jak dokáže umění obohatit lidský život, a debatu s režisérem Michalem Hábou se diváci a divačky mohou těšit od osmi hodin večer.
 


 

V pátek 14. května poběží na Jednom světě snímek Pořád mě bereš. Dokument o lásce, stárnutí, oddanosti, opouštění, naději a karaoke doprovodí debata s režisérkou filmu Anu Kuivalainenovou. Následovat pak bude od osmi hodin film režiséra Tomáše Hlaváčka Bydlet proti všem o tom, jak zacházet s lidmi, kteří nejsou z různých důvodů schopní zajistit si vlastní bydlení. Tomáš Hlaváček bude posléze hostem debaty.

O tom, že sny si lze splnit v každém věku, přesvědčí na Jednom světě dokument Táta na odpočinku, jehož projekce zahájí program v sobotu 15. května. Režisérka Pauline Horovitzová, která bude přítomná i na debatě, natáčela svého otce, respektovaného lékaře, který v důchodu vystoupil ze své komfortní zóny a zahrál si třeba v čínském trháku. Program bude pokračovat filmem Přestaňte nás točit. Režisér Joris Postema chtěl na kameru zachytit, jak vypadá opravdové Kongo. O svých zážitcích pak bude mluvit i v debatě. A protagonista dokumentu Nová šichta Tomáš Hisem bude spolu s Tomášem Ervínem Dombrovským z LMC hostem večerní projekce a debaty od osmi hodin.

Neděli 16. května odstartuje snímek Hořká chuť lásky o skupině postarších cestujících, která se vydává na plavbu výletní lodí po řece Volze s nadějí, že se jim během několikadenní cesty podaří vyrovnat se s minulostí, najít své štěstí a místo na světě. Režisér filmu Jerzy Sladkowski bude hostem debaty. Poté se festival vrátí na Broumovsko, kde dokument Vlci na hranicích sleduje návrat vlků do českých lesů a ukazuje náš rozpolcený vztah ke krajině. Dokument doprovodí debata s režisérem Martinem Pávem. Od osmi hodin pak režisérka Kateřina Hager představí svůj časosběrný dokument Manželství. Ten pozoruje vztah Zdenky a jejího pakistánského přítele Tabiše, kteří se potkali při hraní počítačové hry FarmVille a pět let žili svůj vztah především online.

To, jak se v USA vyrůstá a žije chlapcům, mladíkům a mužům černé pleti, zachycuje dokumentární výpověď Černý kluci. Projekci v pondělí 17. května od dvou hodin odpoledne doprovodí debata s politologem Fakulty sociální věd Kryštofem Kozákem. Následující dokument Imádovo dětství o pětiletém Imádovi z Iráku, který strávil polovinu života v zajetí tzv. Islámského státu a návrat k rodině a běžnému životu je těžký pro něj i pro jeho okolí, doprovodí debata s humanitárním pracovníkem Tomášem Kocianem. Večer zakončí snímek Tenkrát ve Venezuele o dříve prosperující komunitě vesnice na jezeře Maracaibo ve Venezuele, čelící dramatickému úpadku v důsledku ekologických a ekonomických hrozeb. V debatě pak vystoupí režisérka filmu Anabel Rodríguez Ríosová.
 


 

Předposlední den Jednoho světa živě, tedy úterý 18. května, začne projekcí dokumentu Zapáleny do psaní o ženské redakci složené z příslušnic nejnižší kasty, který bojuje v Indii za lidská práva. Hosty debaty budou režisérka Rintu Thomasová a režisér Sushmit Ghosh. Jak se porod může změnit v traumatizující záležitost, která zanechává jizvy na těle i duši, ukazuje film Neviditelná režisérky Maiai Mariniakové, která bude hostkou debaty. Den skončí promítáním filmu Naše Genrace Z o problémech spojovaných se závislostí na mobilních telefonech. V následné debatě vystoupí Eliška Pírková z organizace Acess Now, Karolína Presová z organizace Replug me a Hynek Trojánek z organizace Digitální svobody.

Středa 19. května, poslední den streamovaných debat začne dokumentem Němý hlas a debatou s režisérem Rekou Valerikem. Snímek sleduje mladého Kavaje, který uprchl před mučením a výhružkami smrtí, jež zažíval v Čečensku kvůli své sexuální orientaci. Nyní se v Belgii snaží poté, co v důsledku prožitého traumatu oněměl, najít nejen sám sebe, ale také svůj hlas. Posledním snímkem s debatou bude film Zkrocení přírody, který diváky a divačky bere do soukromé zahrady bývalého předsedy vlády Gruzie, kam jsou přepravovány stromy z celé země. Nejen o natáčení bude mluvit režisérka filmu Salomé Jashiová.

Vyhlášení oceněných snímků letošního Jednoho světa proběhne 19. května od 20:30 hodin.

Následně budou všechny filmy letošního festivalu od 20. května do 6. června ke zhlédnutí na Jeden svět online. Kompletní program festivalu najdete zde

další články tematické přílohy:


Doufám, že tahle doba pomůže kultivovat celý filmový ekosystém v ČeskuS ředitelem festivalu Jeden svět Ondřejem Kamenickým o přípravě festivalu uprostřed pandemie a o tom, že jsme všichni na jedné lodi.


Jaký je Ruský standard?O programové sekci Jednoho světa, která představuje současné Rusko jako pestrou mozaiku různorodých příběhů, nikoliv jako stereotypně vnímaný monolit.


Guerilla film jako krajní poloha autorského filmuJak vznikal dokument Bydlet proti všem, který získal zvláštní uznání na letošním festivalu Jeden svět?


Traviata po českuDlouho očekávaný dokument Heleny Třeštíkové Anny uvádí festival Jeden svět v české premiéře. Jaké byly okolnosti jeho vzniku?


Jak zní zamrock?O nespoutané éře zambijského psychedelického rocku podává svědectví snímek Pátrání po Jagarim. Režisér dokumentu Gio Arlotta prozrazuje, jak se setkal s legendární zambijskou kapelou WITCH a co to je zamrock.


Důležitost lidské vzájemnostiVe formanovsky laděném dokumentu Na značky! pokračuje slovenská režisérka Mária Pinčíková v mapování ryze českých fenoménů. Zatímco v minulosti ji zaujala tradice chlebíčků, tentokrát ji fascinuje Všesokolský slet. Jak film vznikal a proč ho natáčelo pět režisérů a sedm kameramanů?


Doba kariéry na celý život skončila Rozhovor s dokumentaristou Jindřichem Andršem o jeho filmu Nová šichta, který uvádí Jeden svět.


ManželstvíJak vznikal česko-americký dokumentární film Manželství, který uvádí v české soutěži festival Jeden svět?


Z vlků se stal symbol čehokoliv, co se člověku namaneFilm Vlci na hranicích Martina Páva přináší zdánlivě nevinné téma vlků vracejících se do českého pohraničí. Nad návratem dravců se ale mezi místními rozpoutává emocionální bitva, v níž není těžké poznat metaforu tolika jiných konfliktů hýbajících společností. Martin Páv v rozhovoru představuje cestu, která ho k tomuto konceptu dovedla.


Vlci jako hrozba, nebo přirozenost?Dokumentarista Martin Páv představuje svůj film Vlci na hranicích o vztahu lidí na Broumovsku k vlkům, vracejícím se na toto území. Snímek nyní uvádí festival Jeden svět.


Jak se žije v blízkosti obří ruské továrny„S lidmi v Rusku nemusíte jen tak tlachat. Po pěti minutách můžete mluvit o studiu, smrti, lásce i sexu. Když popravdě řeknete, o co vám jde, pozvou vás domů a ukážou vám všechno,“ říká Gabriel Tejedor, režisér dokumentu Kombinát o každodenním životě v jednom z nejvíce znečištěných měst v Rusku. Snímek uvádí festival Jeden svět.


Portrét totalitní mysliSovětský svaz, který zanikl v roce 1991, byl domovem takřka 300 milionů lidí. Sovětských lidí. Existuje stále „homo sovieticus“? A kde všude? Režisér Ivo Briedis popisuje, jak a proč vznikal jeho film Sovětský člověk.


Jeli jsme na polské hřiště, ale přivezli jsme si svůj manšaftRozhovor s dokumentaristy Filipem Remundou a Vítem Klusákem o jejich novém společném filmu Jak Bůh hledal Karla, který ukazuje, jak se v současném Polsku zneužívá náboženství a víra k manipulaci davů a k politickým účelům.


Jsme jen dočasní pozorovateléRozhovor s režisérkou Vierou Čákanyovou o jejím nejnovějším filmu Bílá na bílé, který zvítězil v české soutěži letošního festivalu Jeden svět. Film vloni zabodoval i v sekci Opus Bonum na MFDF Ji.hlava.


Bílý internetÚvaha o snímku Bílý šum, který obnažuje rozklad demokracie (nejen) ve Spojených státech.