Dok.revue speciál Jednoho světa

Dnes večer začíná 22. ročník Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a dok.revue bude při tom.

Z filmu Země medu. Foto: Jeden svět

Po dobu konání pražské části festivalu Jeden svět – tedy od 5. března do 14. března – se v tomto speciálu denně objeví jeden text věnovaný filmu, který lze aktuálně na Jednom světě zhlédnout. Těšit se můžete na texty tvůrců o jejich nových filmech, které se objeví v české soutěži (například Žal žen, Provinční městečko E, Češi jsou výborní houbaři, Psí láska či FREM), ale i na rozhovory se zahraničními režiséry či na reflexi vybraných zahraničních snímků.

Zahajovacím snímkem, který bude promítán dnes večer v pražském kině Lucerna, je Země medu. Mezinárodně oceňovaný snímek, jenž byl jako první dokument nominován na Oscara i v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, zachycuje život tradiční včelařky Atidže Muratové, která žije se svou nemocnou matkou v místě, kde kdysi bývala horská vesnice. Díky včelaření si zajišťuje skromnou obživu, z okolní přírody se nikdy nesnaží získat víc, než potřebuje. Její život se však začne razantně měnit v momentě, kdy se na sousední pozemek nastěhuje početná rodina, jež v jejích včelařských schopnostech vidí potenciál pro vlastní obohacení. Dvojici autorů tohoto filmu se podařilo vytvořit poetický a skromný, leč suverénně natočený a mnohovrstevnatý snímek, který ukazuje, co to znamená, žít v souladu s řádem přírody a plně ho přijmout.

Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je hlavní téma letošního Jednoho světa, shrnuté pod názvem Zemětaje a doplněné heslem „Až naprší a uschne“. „Filmy (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému, a především se zaměřit na jeho dopady na lokální úrovni. Naším cílem je nejen na to upozornit, ale i inspirovat k akci,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický. 

Již podruhé obsadí Jeden svět nejen pražská kina, ale i Centrum současného umění DOX, kde budou probíhat prohlídky projektů ve virtuální realitě, jejichž program je zaměřen na ekologii a přírodu. Diváci se tak z galerie mohou přenést do lesa, na poušť, na vrcholy ledovce nebo nahlédnout do živoucí halucinace oživlé přírody, která vzniká po pozření halucinogenní drogy Ayahuasca. „Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku... Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví, a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v DOXu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR,“ říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. 

Na Jeden svět se také již potřetí vrátí program speciálních debat nazvaný Mluvící kino. Ten přiveze do Prahy odborníky z různých oblastí, kteří přednáškou doprovodí projekce vybraných filmů. O celosvětovém problému nedostupného bydlení bude diskutovat zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha. Klimatickou změnou se bude zabývat světoznámý oceánograf a profesor Stefan Rahmstorf. A bývalá ministryně zahraničí Švédska Margot Wallström pak promluví o tom, jaká je či by měla být role žen v politice. Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, tři z nich také do českého znakového jazyka. 

Mezi hosty festivalu jsou nejen významní režiséři, jako například Feras Fayyad, který zasedne v porotě Mezinárodní soutěže a na festivalu představí i na Oscara nominovaný film Jeskyně, ale i protagonisté. Pofilmových debat se bude účastnit izraelská právnička bránící práva Palestinců Lea Tsemel, známý umělec Badiucao, který skrze svou tvorbu kritizuje totalitní režim Číny, nebo dánský válečný fotograf Jan Grarup. Ten během festivalu zahájí v diváckém centru Tibet Open House svou výstavu.

další články tematické přílohy:


Otázka pro SamuDne 12. března měl vstoupit do kinodistribuce snímek Pro Samu, jenž měl předpremiéru na právě přerušeném festivalu Jeden svět. Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením a uzavírce velké části kin byla kinopremiéra odložena na neurčito a snímek je od 12. března do 22. března ke zhlédnutí na portálu DAFilms v exkluzivní online premiéře. Na dok.revue přinášíme úvahu Janise Prášila, který tento film klade do souvislosti s knihou Otázka viny Karla Jasperse.


Dvacet dva kilogramů solidarityRadim Procházka píše o debatě s Olegem Sencovem, která proběhla 5. března na FAMU. Do Prahy přijel tento ukrajinský režisér a bojovník proti anexi Krymu jako host festivalu Jeden svět.


Zvířecí hologramy ožívají v mrtvém leseS Ionou McEwan o Oživlém muzeu s Davidem Attenboroughem


Raději realitu čtu, než ji kážuRozhovor s dokumentaristkou Gretou Stocklassou o jejím celovečerním debutu Kiruna – překrásný nový svět, který dnes promítá festival Jeden svět


Jak nemluvit jazykem apokalypsy?Dokumentaristka a publicistka Apolena Rychlíková přibližuje svůj dokument Češi jsou výborní houbaři, jehož název odkazuje na známou báseň Milana Kozelky. Nový film Apoleny Rychlíkové bude součástí šesté série Českého žurnálu a jeho premiéra proběhne na festivalu Jeden svět.


Psí láskaRežisérku Lindu Kallistovou Jablonskou vždy zajímali lidé, kteří jdou za hranice svých možností. Oslovila ji proto životní cesta české musherky Jany Henychové, která nejraději tráví čas o samotě za polárním kruhem, jen se psím spřežením. Dokument Psí láska, který má premiéru na letošním festivalu Jeden svět, může být podle režisérky inspirací pro ty, kteří se bojí žít svůj sen. Pro dok.revue přibližuje vznik svého nového dokumentu.


Žal jako spouštěč proměnyDokumentaristka Andrea Culková píše pro dok.revue o svém novém filmu Žal žen, který má premiéru v rámci festivalu Jeden svět. Žal žen se podle ní sice dotýká klimatické změny, ale není o statistikách ani teplotních stupních, nýbrž o emocích. Culková v něm ukazuje, jak silné emoce spojené s environmentální krizí vytvářejí z lidí nové aktivistky a aktivisty.