FREM

What is it like to shoot a film in Antarctica? Is it possible to get into the head of artificial intelligence? And what is GAI? All this is described by the documentarist Viera Čákanyová in the text she wrote about her new film FREM in dok.revue.

FREM

I was inspired to shoot FREM by a thought/consideration that we live in a period when we, as a biological species, meet limits of the matter we are made of, and look for ways “to improve ourselves” or to expand from natural limits. We generate a huge amount of data we are no longer able to absorb, orientate ourselves in or put connections together, which results in creating artificial neuronal networks that should do all those things instead of us. To a certain extent, they are autonomous and we do not exactly know what happens in them since they have already started to use their own patterns of thinking. 

In fact, we stimulate a carbon revolution on the basis of silicon and hope that the silicon will save the carbon and will help us to solve more and more complex problems we make. The aim of the effort of this silicon evolution is the so-called GAI – general artificial intelligence, Holy Grail the researchers in the field of artificial intelligence form an attachment to. By saying “general” we mean that it will be able to learn and develop by itself and will also be able to generalize its information and use it for solving various problems. Its intelligence is going to increase exponentially until it reaches the so-called “technological singularity”. At that moment, we won´t be able to keep up with its intelligence anymore. These are the thoughts, a hypothetical situation, which kicked off the film FREM.
 

FREM
 

I suppose the most difficult was to get into the head of artificial intelligence whose eyes serve the viewer to look at the world, and do so with limited means offered by the medium of the film (picture and sound). The thing is that it is not possible to get out of the captivity of our own human brain, not to anthropomorphize, to break limits of one´s own imagination. I did not know if I succeed in making people connect to an entity they don´t understand and if I make them want to look through its eyes. That is why there is a narrative line of a person/researcher in the script we shot as the plan A. At the same time I tried to make a film – plan B – which would be a non-anthropocentric one. A film where a human stands on the same level as any other creature in nature, as a stone, a seal or a snowflake. It was possible thanks to the perspective of a subjective camera from bird´s eye view and I believe it is good to master such perspective, at least in connection to climate crisis – to be able to perceive oneself as a microscopic part of nature and ecosystem of the Earth without having any superior position. FREM was shot in Antarctica where climate changes appear more than anywhere. The film has thus gained a kind of dystopian context, looking as a land after human existence, an after-human world from the perspective of a non-human witness/observer.
 

FREM
 

To shoot this film, which is in fact a documentary sci-fi about sophisticated artificial intelligence, in Antarctica was demanding physically as well as mentally. It meant this in particular: to live in a mouldy ship container without toilet, shower or internet, to climb glaciers in rubber boots, to wash the dishes in salty water from the sea or by licking the plate, to cook on a two-hotplate cooker where only the first degree works, to thaw mineral water for half an hour, to heat for two hours a day at the most with a small electric heater, to dry wet clothes on a line placed in an ideal height above the heater to have it at least a bit ready after two hours, every morning to wake up into stable 0 degrees Celsius we got thanks to breathing out into our 2.5 x 6 x 2.5 iron box during the night, to wait for food supplies from a Polish base until sea currents slowly wash away drifted pieces of ice, making disembarkment from a rubber boat impossible, from the shore, to hear night weather forecasts from a walkie-talkie – which was the only possibility to hear, at least for a short moment, another human voice than mine or the other two persons´ from the container (the crew consisted of 3 people), to decide between using energy from the generator to charge batteries or to cook an instant soup, to eat countless packages of the same instant soup – zupy pieczarkowej – because the Polish cook lacked any creativity during preparation of our supplies, to fly with a Chinese-made drone in wild winds and to lose it twice – the GPS shows appearance of its last signal in a snow-white darkness. Such was the everyday reality of our container. Yes, it was a bit absurd.
 

Translated by Petra Ocelková

more articles from a section:  New release

dok.revueStřet hodnotCelovečerní snímek íránské režisérky Firouzeh Khosrovaniové Rentgen rodiny zahájil letošní jarní Ozvěny 24. ročníku MFDF Ji.hlava. Režisérka, která za snímek získala hlavní cenu na loňském ročníku festivalu IDFA, ve filmu vypráví velmi osobní příběh své rodiny, jenž divákům nabídne jasnou představu o politických událostech vedoucích v roce 1979 až k íránské revoluci. Text přejímáme z časopisu Modern Times Review.
2.20The Alchemical FurnaceJan Daňhel describes the concept behind his documentary film Alchemical Furnace that portrays the figure and work of Jan Švankmajer.
2.20Heaven over Today’s ChinaWhat is the story behind the feature-length documentary, Heaven, focusing on a Chinese Christian-run orphanage that is also a testimony about today’s China? Director Tomáš Etzler sees the film as a logical ending of his seven years in the Middle Kingdom. The second contribution was written by editor Adéla Špaljová who describes her collaboration with the director on the creation of the final cut of the documentary.Tomáš Etzler, Adéla Špaljová
2.20As Far As Possible Ukrainian documentarian Ganna Iaroshevych describes how she has been preparing her new film called As Far As Possible. It´s a portray of a man who decided to leave Germany and lives in the Ukrainian mountains fighting against the extinction of water buffaloes. „Our film tells about an alternative way of slow living close to nature and animals, and in harmony with yourself. And it seems to us that now this topic is especially relevant to many people around the globe,“ says Ganna Iaroshevych.Ganna Jaroševič
dok.revueZ uší roste krasohled„Náš film je vlastně důkazem toho, že poblíž vždycky existuje něco tak jednoduše krásného. A že vnímání člověka je nesmírně ojedinělá a fascinující věc, kterou má smysl kultivovat,“ píšou Tereza Chudáčková a Klára Ondračková o vzniku svého snímku Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled. Jejich film se zaměřuje na detail, čímž se podle autorek běžné objekty stávají abstraktními a přestávají být pojmenovatelné. Krátký snímek získal čestné uznání v české experimentální soutěži Fascinace: Exprmtl.cz na letošním MFDF Ji.hlava a byl také součástí výstavy studentů CAS FAMU v Galerii města Pardubice.
dok.revue15 x 15 x 5Jak a proč vznikal dokument o výstavě Minisalon, kterou v orwellovském roce 1984 plánovala uspořádat Jazzová sekce, ale nikdy se neuskutečnila? Román 1984 je alegorií politiky moci, která není omezená dobou. „Byla by škoda natočit film o Minisalonu jako pouhou vzpomínku na vzdálené časy, když můžeme včerejškem říct tolik o dnešku a naopak,“ přiznává režisér Janek Růžička záměr svého dokumentu, v němž se propojuje starší generace výtvarníků, střední generace filmařů a nejmladší generace hudebníků a animátorů.
dok.revueCo nejdálUkrajinská dokumentaristka Ganna Jaroševič přibližuje svůj připravovaný film As Far As Possible (Co nejdál), který prezentovala na industry eventu East Silver Market, organizovaném Institutem dokumentárního filmu na ji.hlavském festivalu. Dokument je portrétem muže, který se rozhodl opustit civilizaci, odejít na Kavkaz a věnovat se chovu vzácných buvolů indických. „Náš film vypráví o alternativním způsobu pomalého žití v souladu s přírodou a zvířaty a člověka se sebou samým. Zdá se nám, že dnes je toto téma obzvlášť relevantní pro řadu lidí na celém světě,“ píše filmařka.Ganna Jaroševič
dok.revuePodle čarodějeVizuální umělkyně a teoretička Lea Petříková přibližuje koncepci a okolnosti vzniku jejího experimentálního filmu Podle čaroděje, jenž letos soutěží na MFDF Ji.hlava v sekci Fascinace:Exprmntl.cz.
dok.revueJde o to vidět, že svět je spíše děravý než plnýFilmař, hudebník a výtvarník Ondřej Vavrečka popisuje proces vzniku své osobité audiovizuální eseje Osobní život díry, která se letos objevuje v soutěžní sekci Česká radost v rámci on-line ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Ji.hlavě. „Jde o to vidět prázdno, chybění, prostory mezi. Zkrátka díry. Protože svět ve skutečnosti je spíš děravý než plný, což ukazuje struktura hmoty,“ objasňuje svůj záměr Vavrečka.
1.20The story of a small provincial townNovice Russian director Dmitrij Bogoljubov tells dok.revue about the circumstances surrounding the origin of his new film Town of Glory, a co-production with Czech production company Hypermarket Film and Czech Television. The film uncovers the mentality of Yelnya, a provincial Russian town that is one of the most depressing in the country and where the legacy of the Great Patriotic War still lingers – something Putin’s establishment has successfully exploited to gain the support of the local citizens. The film was available to stream for a short time in March on the portal DAFilms as a part of the festival One World Online. This fall it will be shown on Czech Television and possibly in cinemas as well.Dmitrij Bogoljubov

starší články

1.20DOK.REVUE
September 25, 2020


from current issue:

Situational reviewThe creators of Havel didn’t know that they don’t know. And that’s the worst kind of not knowing!Is director Slávek Horák’s film Havel truly chaos that says nothing at all about the recent history of our Czech nation or its first president? Or are the filmmakers entitled to artistic license and allowed to create whatever they like, despite giving the film and its main character the name Havel? And what does it say about the times we live in that from the legacy of the influential playwright, intellectual, politician, and master of words, the filmmakers chose to focus solely on his slightly sensationalised private life?Kamila BoháčkováNew releaseHeaven over Today’s ChinaWhat is the story behind the feature-length documentary, Heaven, focusing on a Chinese Christian-run orphanage that is also a testimony about today’s China? Director Tomáš Etzler sees the film as a logical ending of his seven years in the Middle Kingdom. The second contribution was written by editor Adéla Špaljová who describes her collaboration with the director on the creation of the final cut of the documentary.Tomáš Etzler, Adéla ŠpaljováNew releaseAs Far As Possible Ukrainian documentarian Ganna Iaroshevych describes how she has been preparing her new film called As Far As Possible. It´s a portray of a man who decided to leave Germany and lives in the Ukrainian mountains fighting against the extinction of water buffaloes. „Our film tells about an alternative way of slow living close to nature and animals, and in harmony with yourself. And it seems to us that now this topic is especially relevant to many people around the globe,“ says Ganna Iaroshevych.Ganna JaroševičNew releaseThe Alchemical FurnaceJan Daňhel describes the concept behind his documentary film Alchemical Furnace that portrays the figure and work of Jan Švankmajer.ThemeIt comes right from the bellyIn this personal essay, a Danish sound designer Peter Albrechtsen remembers one of the world's greatest and most unique modern film composers, Jóhann Jóhannsson. This article was written in 2018, shortly after the Jóhannsson´s death, but has never been published.PoemGramsci’s NotebooksMike HoolboomInterviewKarel Vachek: Films Just Have to Make You Laugh!A doyen of Czech documentary filmmaking Karel Vachek unfortunately passed away on the 21th of December 2020. We publish here the interview he made in 2019 just after releasing his last film, the ninth film novel called Communism and the Net or the End of Representative Democracy. Fifty years after Prague Spring and thirty years after the Velvet Revolution, Karel Vachek “with his inner laughter” looks back on the evolution of our society and predicts a transformation to direct democracy based on the possibilities of the internet that will allow for the engagement of the whole mankind without the need of representatives. Kamila BoháčkováNew BookArmy Film and the Avant Garde?American film historian Alice Lovejoy discusses how her book Army Film and the Avant Garde: Cinema and Experiment in the Czechoslovak Military came to be. First published by Indiana University Press in 2015, the book will be published in a Czech translation by Jan Hanzlík in 2021 by the National Film Archive. The idea for the book emerged during the years the author lived in the Czech Republic.Alice LovejoyováIntroductionLiving with inner laughterDok.revue 2.20Kamila Boháčková