Výroční anketa 2009 / Š - Ž

Jana Ševčíková - Helena Třeštíková - Karel Vachek - Ivan Vojnár - Karel Žalud

Snímek ze seriálu "Sanitka"

Čeští dokumentaristé představili některé zdroje inspirací či konfrontací, výzvy k dalšímu promyšlení skutečnosti a filmu a již čtvrtý rok odpovídali v anketě DOK.REVUE na otázku:

Který dokumentární film, kniha anebo kulturní událost byla pro vás v uplynulém roce nejdůležitější a proč? (rok vzniku nerozhoduje)

Jana Ševčíková

Knihy: Martin Ryšavý: Cesta na Sibiř, Khaled Hosseini: Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí. Dokument: Griafanc Rosi: Pod úrovní moře. Zakouslo se pod kůži a drží podnes...

Helena Třeštíková

Z filmů francouzský dokument The Arrivals režisérů Claudine Bories a Patrice Chagnarda (vítěz MFF Lipsko) pro jednoduchost a sílu. Klasický „observační“ dokument, ale velmi dobře udělaný. Z knih Zatím dobrý Jana Nováka. Literární dokument, skvěle napsaný. Velký zážitek!

Karel Vachek

Kniha: Dionysios Areopagita: O mystické teologii. Čteme-li myslitele minulých věků, můžeme potkat své současné myšlenky, a jinak ne – kupředu, zpátky ni krok! Film: Tereza Reichová: Kruh a Tomáš Weinreb: Všechno je sračka. Dva filmy z dokumentární tvorby FAMU, které představují tu nejvyšší kvalitu z mnoha studentských projektů (Jan Šípek, Viera Čakanyová, Rozálie Kohoutová, Jan Foukal, Viola Ježková, Petra Nesvačilová, Petr Záruba, Radovan Síbrt atd.), které letos na naší katedře dozrály.

Ivan Vojnár

Právě čtu krásnou knížku, která se jmenuje Na okraji světla. Napsala ji finská spisovatelka Maria Perua a vyšla letos ve výborném českém překladu od Vladimíra Piskoře. Knih a filmů je hodně, ale jen občas zachytíte něco, co vás strhne.

Karel Žalud

Film: Ztracená dovolená Lucie Králové. Kniha: Václav Havel: O lidskou identitu.

Úvodník>>A - K>>M - Ř>>Š - Ž
5.9DOK.REVUE
08. 10. 2013


z aktuálního čísla:

Nový filmRoad movie s Kovym po českém školstvíIvo Bystřičan s youtuberem Kovym natáčí dokumentární road movie o výuce-nevýuce moderních dějin v našich školách, které se podle režiséra od dob jeho dětství příliš nezměnily. U studentů napříč republikou se tvůrci postupně dobírají toho, že jim výuka moderních dějin strašně chybí. Jaká by měla být? Film chce vyjevit kořeny problému a najít, co s tím.Ivo BystřičanSportHledání pravdy v sobě a v druhýchCristi Puiu je jedním z předních představitelů rumunské nové vlny. Mezi jeho největší úspěchy patří film Smrt pana Lazaresca, jenž na sebe upoutal v roce 2005 pozornost na festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu Un Certain Regard, a snímek Sieranevada z roku 2016, jenž bojoval v hlavní canneské soutěži. Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byl porotcem soutěže Opus Bonum a na své masterclass se podělil o svůj tvůrčí přístup, který je svou syrovostí a smyslem pro autenticitu blízký dokumentárnímu filmu.Martin SvobodaBáseňRok na vsiIvo HuclRozhovorŽijeme v éře chaotické multiplikace obrazůAndrei Ujica je jedním z nejvýznamnějších současných dokumentaristů. Tento rodák z Temešváru před téměř třiceti lety emigroval do Německé spolkové republiky, kde dodnes působí na Akademii umění a designu v Karlsruhe. V prosinci byl hostem kina Ponrepo, kde se promítaly některé jeho filmy. O svém přechodu od literatury k filmu a roztříštěnému dialogu nejen ve společnosti, ale také v akademickém prostředí hovořil pro dok.revue.David HavasNová knihaAutorský rozhlasový dokumentPravidelná blogerka dok.revue, teoretička audio dokumentů Andrea Hanáčková představuje kolektivní monografii o současném autorském rozhlasovém dokumentu, do níž přispěla zásadní stostránkovou studií o performativitě rozhlasového dokumentu, přičemž zbytek autorského týmu tvoří její studenti z oboru „radio studies“ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kniha vyjde na jaře roku 2020 v Nakladatelství AMU a měla by poprvé v širším kontextu představit současnou českou a dílčím způsobem i světovou rozhlasovou dokumentaristiku.Andrea HanáčkováÚvodníkPost-hysterie?dok.revue 6.14Kamila BoháčkováAnketaAnketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film