Poslední festivalová dok.revue


Festival končí a vy otevíráte pátou festivalovou dok.revue s posledním tématem, kterým je debut – tedy vlastně začátek. Při přípravě tohoto čísla jsme se – sami sebe i festivalových hostů – ptali: Je dnes lehčí stát se filmařem? Jak se k debutům staví zkušení i začínající producenti? Je pro začínajícího tvůrce důležité filmové vzdělání? A co je vlastně na debutech tak zvláštního, že se jim Ji.hlava rozhodla věnovat samostatnou cenu?

Právě ceny se v tuto chvíli předávají a my máme radost, že v tomto čísle se jako autorka i „téma“ objevuje debutantka Anna Roussillon, dvojnásobná jihlavská vítězka, na níž se upírají nejen První světla, ale jež získává také hlavní cenu v sekci Opus Bonum. I vítěz České radosti – pokud jde o jihlavské ceny, anti-debutant – Martin Dušek pro toto číslo dok.revue napsal krátký text. Objevuje se v duelu a zamýšlí se nad tím, zda je filmové vzdělání pro začínajícího režiséra důležité.

I v této dok.revue vycházejí rozhovory s režiséry, jejichž filmy byly letos zařazeny do České radosti. Jedním z nich je Dužan Duong, vedle Duška další odpadlík z FAMU, jehož snímek Mat goc byl letos nejkratším filmem České radost a především jeho debutem.

Pokud jsou i mezi vámi čtenáři-debutanti, doufáme, že nám zachováte přízeň i v následujících měsících. Dok.revue vychází od října do října v dvouměsíčním intervalu. Na další číslo se můžete těšit v polovině listopadu.
f5.14DOK.REVUE
28. 10. 2014


z aktuálního čísla:

Situační recenzeCivilizace musí dát zpátečku Angažovaný snímek amerického dokumentaristy Jeffa Gibbse Planet of the Humans (Planeta lidí), kritizující způsob, jakým zacházíme s obnovitelnými zdroji energie, vyvolal řadu kontroverzních reakcí. Není divu, producentem snímku je známý filmař Michael Moore, který tento dokument umístil volně na YouTube na Den Země, kdy celosvětově vrcholila pandemie koronaviru.Kamila BoháčkováNový filmJednotka intenzivního života Jak koronakrize upozornila na téma paliativní péče, o němž už dva roky vzniká dokument? Adéla KomrzýTémaPolitika paměti (nejen) v Příbězích 20. stoletíVzpomínkové portály zaznamenávající a uchovávající rozhovory s pamětníky mají neobyčejnou odpovědnost, protože formují pomyslnou národní paměť. Stojí před nimi nesnadná otázka, jak neupřít slovo ani extrémním hlasům, a přitom se jimi nenechat manipulovat. Co vlastně patří a co už nepatří do „paměti národa“?Martin MišúrBáseňSonet jako koníček[56]Pier Paolo PasoliniRozhovorNechat lidi odvyprávět jejich příběhyS Viktorem Portelem, dokumentaristou, vedoucím dokumentačního oddělení organizace Post Bellum a spoluautorem televizního cyklu Příběhy 20. století o rozhovorech coby formě „paměti národa“Martin SvobodaRozhovorO vůli k životu všemu navzdoryO holokaustu vzniká mnoho filmů, málokterý ale ukazuje svědky, kteří vypovídají o svých zážitcích vůbec poprvé, a navíc je doprovázejí dosud neznámé autentické obrazové materiály. Řeč je o deset let starém čtyřdílném cyklu celovečerních dokumentů Zapomenuté transporty, který zachycuje deportaci Židů do málo známých táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. O způsobu práce s pamětí hovoří jejich režisér, scenárista a producent Lukáš Přibyl.Petr ŠafaříkRozhovorZačněme u sebe, jinak se nic nezměníRozhovor s tvůrci dokumentu Země medu, makedonským dokumentaristy Ljubomirem Stefanovrm a Tamarou Kotevskou.Vojtěch KočárníkNová knihaFestivalová historie bez ideologieKarlovarský filmový festival sice letos kvůli protipandemickým opatřením nebude, ale přesto se jeho historií, převážně před rokem 1989, v těchto týdnech zabývá výzkumný tým pod vedením filmové historičky a publicistky Jindřišky Bláhové z Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, aby dokončil rozsáhlou antologii, kterou v příštím roce vydá Národní filmový archiv. Jak kniha vzniká a proč se její autoři snaží představit hlavně neheslovité dějiny karlovarského filmového festivalu?Jindřiška BláhováÚvodníkJak se vaří dějiny?dok.revue 3.20redakce dok.revue