Milující stroje na všechny dohlížejí

Báseň amerického spisovatele Richarda Brautigana z roku 1968 inspirovala britského režiséra Adama Curtise k vytvoření dokumentárního seriálu BBC pod stejným názvem.

Rád bych přemýšlel

(a čím dříve, tím lépe!)

nad kybernetickou loukou

kde savci a počítače

žijí pospolu ve vzájemně

naprogramované harmonii

jako čirá voda

dotýkající se čisté oblohy


Rád přemýšlím

(právě teď, prosím!)

o kybernetickém lese

plném borovic a elektroniky

kde se poklidně procházejí

jeleni kolem počítačů

jako kdyby to byly květiny

s otáčejícími se květy.


Rád přemýšlím

(je to potřeba!)

o kybernetické ekologii

kde jsme bez své práce

a opět připojeni k přírodě

navráceni k našim

sourozencům savcům

a na nás všechny dohlížejí

milující stroje.


Báseň amerického spisovatele z roku 1968 inspirovala britského režiséra Adama Curtise k vytvoření dokumentárního seriálu BBC pod stejným názvem. Adam Curtis patří k nejvýznamnějším televizním dokumentaristům, především díky svému rozpoznatelnému stylu s typickým způsobem vyprávění a komentování, kterého se často ujímá on sám, a prací s archivními materiály.
5.11DOK.REVUE
18. 09. 2013


z aktuálního čísla:

Nový filmRoad movie s Kovym po českém školstvíIvo Bystřičan s youtuberem Kovym natáčí dokumentární road movie o výuce-nevýuce moderních dějin v našich školách, které se podle režiséra od dob jeho dětství příliš nezměnily. U studentů napříč republikou se tvůrci postupně dobírají toho, že jim výuka moderních dějin strašně chybí. Jaká by měla být? Film chce vyjevit kořeny problému a najít, co s tím.Ivo BystřičanSportHledání pravdy v sobě a v druhýchCristi Puiu je jedním z předních představitelů rumunské nové vlny. Mezi jeho největší úspěchy patří film Smrt pana Lazaresca, jenž na sebe upoutal v roce 2005 pozornost na festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu Un Certain Regard, a snímek Sieranevada z roku 2016, jenž bojoval v hlavní canneské soutěži. Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byl porotcem soutěže Opus Bonum a na své masterclass se podělil o svůj tvůrčí přístup, který je svou syrovostí a smyslem pro autenticitu blízký dokumentárnímu filmu.Martin SvobodaBáseňRok na vsiIvo HuclRozhovorŽijeme v éře chaotické multiplikace obrazůAndrei Ujica je jedním z nejvýznamnějších současných dokumentaristů. Tento rodák z Temešváru před téměř třiceti lety emigroval do Německé spolkové republiky, kde dodnes působí na Akademii umění a designu v Karlsruhe. V prosinci byl hostem kina Ponrepo, kde se promítaly některé jeho filmy. O svém přechodu od literatury k filmu a roztříštěnému dialogu nejen ve společnosti, ale také v akademickém prostředí hovořil pro dok.revue.David HavasNová knihaAutorský rozhlasový dokumentPravidelná blogerka dok.revue, teoretička audio dokumentů Andrea Hanáčková představuje kolektivní monografii o současném autorském rozhlasovém dokumentu, do níž přispěla zásadní stostránkovou studií o performativitě rozhlasového dokumentu, přičemž zbytek autorského týmu tvoří její studenti z oboru „radio studies“ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kniha vyjde na jaře roku 2020 v Nakladatelství AMU a měla by poprvé v širším kontextu představit současnou českou a dílčím způsobem i světovou rozhlasovou dokumentaristiku.Andrea HanáčkováÚvodníkPost-hysterie?dok.revue 6.14Kamila BoháčkováAnketaAnketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film