Milující stroje na všechny dohlížejí

Báseň amerického spisovatele Richarda Brautigana z roku 1968 inspirovala britského režiséra Adama Curtise k vytvoření dokumentárního seriálu BBC pod stejným názvem.

Rád bych přemýšlel

(a čím dříve, tím lépe!)

nad kybernetickou loukou

kde savci a počítače

žijí pospolu ve vzájemně

naprogramované harmonii

jako čirá voda

dotýkající se čisté oblohy


Rád přemýšlím

(právě teď, prosím!)

o kybernetickém lese

plném borovic a elektroniky

kde se poklidně procházejí

jeleni kolem počítačů

jako kdyby to byly květiny

s otáčejícími se květy.


Rád přemýšlím

(je to potřeba!)

o kybernetické ekologii

kde jsme bez své práce

a opět připojeni k přírodě

navráceni k našim

sourozencům savcům

a na nás všechny dohlížejí

milující stroje.


Báseň amerického spisovatele z roku 1968 inspirovala britského režiséra Adama Curtise k vytvoření dokumentárního seriálu BBC pod stejným názvem. Adam Curtis patří k nejvýznamnějším televizním dokumentaristům, především díky svému rozpoznatelnému stylu s typickým způsobem vyprávění a komentování, kterého se často ujímá on sám, a prací s archivními materiály.
5.11DOK.REVUE
18. 09. 2013


z aktuálního čísla:

Situační recenzeHongkongské protesty očima Aj Wej-weje O celovečerním dokumentu Šváb (Cockroach) čínského umělce a režiséra Aj Wej-weje, zachycujícím nepokoje v Hongkongu v roce 2019, debatují pro dok.revue sinoložka a překladatelka z čínštiny Olga Lomová, dokumentaristka Haruna Honcoop a antropolog a sinolog Jan Karlach, který v době protestních akcí v roce 2019 pobýval na Polytechnické univerzitě v Hongkongu.Kamila BoháčkováNový filmJak jsem se stala partyzánkouSlovenská dokumentaristka Vera Lacková přibližuje svůj nový film Jak jsem se stala partyzánkou, který měl letos v dubnu světovou premiéru na německém festivalu Go East, kde získal Award of the Federal Foreign Office for Cultural Diversity.Vera LackováTémaKino, nebo internet? Mají kina budoucnost, když si lidé během lockdownu navykli sledovat filmy na síti? Proměnily se skutečně divácké návyky a dochází ke změnám filmové distribuce, nebo jde spíš o promo světových streamovacích portálů?Martin SvobodaSportExperimenty i hledání vlastních kořenůKteré loňské filmy považují přední evropské dokumentární festivaly za nejzajímavější? Sedm filmových přehlídek sdružených pod hlavičkou Doc Alliance nominovalo do letošní soutěže Doc Alliance Selection Award celkem 14 filmů. V čem jsou výrazné a co je spojuje?Pavel SladkýBáseňZa sklemPavel NovotnýRozhovorDobrý film je vždycky o něčem jiném, než o tom, co je vidětS režisérkou Erikou Hníkovou o jejím novém filmu Každá minuta života, intimním portrétu jedné žilinské rodiny, která vychovává tříletého syna podle metody Kamevéda, aby z něj vyrostl šampion. Kamila BoháčkováNová knihaCo je „na obzoru“ české vizuální kulturyPlatforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye vydává interaktivní publikaci Na obzoru. Nové tváře a hlasy ve vizuální kultuře. Nový e-book představuje vybrané práce studentů a studentek i čerstvých absolventů a absolventek vizuálně-teoretických či tvůrčích oborů. Jeho editorka Pavla Rousková popisuje, jak projekt vznikal i čeho je příslibem.Pavla RouskováÚvodníkDůležitost svobodydok.revue 3.21Kamila Boháčková