Ji.hlava, den čtvrtý

Úvodník čtvrtého vydání festivalové dok.revue

Halfdan Tangen a Petr Horký na 19. MFDF Ji.hlava

Pokud jste ve snímku Víta Klusáka Matrix AB zmeškali Andreje Babiše citujícího Aristotela, nezoufejte. V sekci Film a filozofie ještě v sobotu uvedeme snímky bod a Ister, v neděli potom zopakujeme portrét Sørena Kierkegaarda režisérky Anne Regitze Wivel. V eseji Terezy Hadravové a Andrey Slovákové se můžete dočíst o vztahu filmu a filozofie a o způsobu, jakým je film schopný filozofovat. Autorky tyto způsoby demonstrují na příkladech filmů, které MFDF Ji.hlava uvádí.

Ji.hlavský festival také uspořádal retrospektivu norskému mořeplavci a dobrodruhovi Thorovi Heyerdahlovi, který patřil mezi nejznámější představitele experimentální archeologie a antropologie, zasvětil svůj život experimentům poukazujícím na možnosti předkolumbovských cestovatelů překonávat světové oceány za pomoci mořských proudů. Jeho nejslavnější výpravou byla plavba v roce 1947 z Peru do asi 8 tisíc kilometrů vzdálené Polynésie na replice inckého voru z balzového dřeva Kon-Tiki. Z této výpravy také vznikl Heyerdahlům první, Oscarem oceněný celovečerní dokument Ve znamení Kon-Tiki. Poté natoil ještě další tři dokumentární filmy – Galapágy (1955) o vykopávkách na Galapágách, které poukázaly na to, že Inkové nebyli prvními obyvateli tohoto souostroví; Aku-Aku (1960) o výpravě na Velikonoční ostrovy a na Oscara nominovanou Expedici RA (1972) zachycující 101 dnů a přes 8 tisíc kilometrů dlouho plavbu z afrického Sáfí na Barbados na papyrové lodi postavené podle staroegyptských metod. Na festivalu jeho dílo představil Halfdan Tangen, ředitel jednoho z nejpopulárnější norských muzeí, jež nese název Kon-tiki, a český dokumentarista a Heyerdahlův dobrý přítel Petr Horký.
f4.15DOK.REVUE
30. 10. 2015


z aktuálního čísla:

Situační recenzeTo, co zažíváme v politice, zažíváme i domaIntimní, a přitom politický snímek Rentgen rodiny íránské filmařky Fírúze Chosrováníové (Firouzeh Khosrovaniové) vypráví příběh režisérčiných rodičů, které spojilo manželství, ale posléze se následkem nepřekonatelných rozdílů mezi světskými a náboženskými hodnotami zcela odcizili. O filmu pro dok.revue debatují publicista, vysokoškolský pedagog a odborník na Blízký východ Břetislav Tureček (BT), dokumentaristka, básnířka a aktivistka Martina Malinová (MM) a studentka dokumentu Širín Nafariehová (ŠN).Kamila BoháčkováNový filmGlobální home esejJak vzniká film Jiříkovo vidění, v němž otec s dcerou bojují za snížení CO2, celosvětovou uhlíkovou daň a stoprocentní dividendy, které by se z uhlíkové daně rozdělovaly lidem. Domácí film na světové téma by měl jít do kin na podzim příštího roku.Marta KovářováTémaNormální autistické dokumentyO lidech s poruchou autistického spektra panují zejména v hrané a seriálové tvorbě určité stereotypy. Každý autista však není jako hrdina filmu Rain Man. Nemusí žít v ústavu, ani oplývat genialitou. Jak autismus zobrazují dokumenty, které mohou pracovat se skutečnými, tedy sociálními herci?Martin ŠrajerBáseňBásněJan KačenaGlosaNové trendy tchajwanského dokumentuNedávno skončený švýcarský festival Visions du Réel představil průřez tím nejzajímavějším ze současného tchajwanského dokumentu. Sedm vybraných děl od tradičního dokumentu přes animaci po experimenty reprezentuje různorodost aktuální východoasijské produkce. Jaká nabízí témata?Sara SimićRozhovorNeobvyklý pohled na společenské stigmaRozhovor s Fridou a Lassem Barkforsovými, autory dokumentu Raising a School Shooter (2021), který měl světovou premiéru na letošním ročníku festivalu CPH:DOX.Jan KinzlNová knihaO řeholních sestrách a nasloucháníJak vnímají řeholnice současný svět? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? A lze porozumět bez naslouchání? Tyto a další otázky si klade literární dokumentaristka Kamila Hladká ve své nové knize Sestry, jež vychází 28. května v nakladatelství Dcera sestry. Rozhovory se čtyřmi generacemi řeholních sester přinášejí autentický vhled do jejich výjimečných osudů.Kamila HladkáÚvodníkKaždý je jinýdok.revue 2.21Kamila Boháčková