Inspirovat k jednání


Ve čtvrtek 24. října začal v pořadí už 23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a dok.revue bude tradičně u toho. Po celou dobu festivalu bude přinášet rozhovory, festivalové tipy významných osobností či tematické články mapující témata napříč festivalem, jako je například ekologie, reflexe roku 1989 či podoby ženských hrdinek. Novinkou budou tak zvané vnitřní světy pěti vybraných osobností, které představí deset nejinspirativnějších momentů svého života či tvorby. Formát je pozvánkou na stejnojmenný cyklus, který pořádá Inspirační fórum v rámci ji.hlavského festivalu. První podobné setkání se uskuteční v pátek 25. října dopoledne, a to s dvojnásobnou držitelkou Thálie, herečkou Terezou Dočkalovou. Co o ní prozrazuje desatero jejího vnitřního světa, se dočtete v první festivalové dok.revue. 

Ta přináší také tři rozhovory – s předním americkým odborníkem na životní prostředí Billem McKibbenem, jenž je letos hostem ji.hlavského Inspiračního fóra, s autorem zahajovacího filmu festivalu Jakubem Felcmanem a s dokumentaristkou Adélou Komrzý, jejíž snímek Viva video, video viva soutěží letos spolu s dvaceti dalšími snímky v České radosti. 

Podle McKibbena je stěžejní součástí zápasu o klima zbavit se Trumpa v Bílém domě. Ji.hlavský festival nenabízí tak radikální řešení, ale zamýšlí se letos ještě intenzivněji nad tím, jak by mohl snížit svou uhlíkovou stopu. Jednou z novinek třiadvacáté Ji.hlavy je tudíž pozice ekologického ombudsmana, jíž se ujal environmentalista Ĺuboš Slovák, který by měl být přímou spojkou mezi festivalem a návštěvníky a zprostředkovávat ji.hlavské ekologické postupy veřejnosti. Ostatně můžete se na něj obracet na emailu eko@ji-hlava.cz a v pátek 25. října dopoledne se s ním setkat v Jihlavě při sázení stromů. Neděle 27. října pak bude v rámci Inspiračního fóra zasvěcena tématu klimatické krize a především debatám, co s tím. “Chceme, aby diskuze přinášela inspiraci k jednání a vědomí vlastní účinnosti každého jednotlivce, který nežije pouze přítomností nebo minulostí,” shrnuje smysl fóra jeho hlavní dramaturgyně Tereza Swadoschová. Smyslem ji.hlavského festivalu totiž není jen sledovat inspirativní filmy, ale také vést intenzivní dialog a inspirovat k jednání. 
F1.19DOK.REVUE
25. 10. 2019


z aktuálního čísla:

Situační recenzeHongkongské protesty očima Aj Wej-weje O celovečerním dokumentu Šváb (Cockroach) čínského umělce a režiséra Aj Wej-weje, zachycujícím nepokoje v Hongkongu v roce 2019, debatují pro dok.revue sinoložka a překladatelka z čínštiny Olga Lomová, dokumentaristka Haruna Honcoop a antropolog a sinolog Jan Karlach, který v době protestních akcí v roce 2019 pobýval na Polytechnické univerzitě v Hongkongu.Kamila BoháčkováNový filmJak jsem se stala partyzánkouSlovenská dokumentaristka Vera Lacková přibližuje svůj nový film Jak jsem se stala partyzánkou, který měl letos v dubnu světovou premiéru na německém festivalu Go East, kde získal Award of the Federal Foreign Office for Cultural Diversity.Vera LackováTémaKino, nebo internet? Mají kina budoucnost, když si lidé během lockdownu navykli sledovat filmy na síti? Proměnily se skutečně divácké návyky a dochází ke změnám filmové distribuce, nebo jde spíš o promo světových streamovacích portálů?Martin SvobodaSportExperimenty i hledání vlastních kořenůKteré loňské filmy považují přední evropské dokumentární festivaly za nejzajímavější? Sedm filmových přehlídek sdružených pod hlavičkou Doc Alliance nominovalo do letošní soutěže Doc Alliance Selection Award celkem 14 filmů. V čem jsou výrazné a co je spojuje?Pavel SladkýBáseňZa sklemPavel NovotnýRozhovorDobrý film je vždycky o něčem jiném, než o tom, co je vidětS režisérkou Erikou Hníkovou o jejím novém filmu Každá minuta života, intimním portrétu jedné žilinské rodiny, která vychovává tříletého syna podle metody Kamevéda, aby z něj vyrostl šampion. Kamila BoháčkováNová knihaCo je „na obzoru“ české vizuální kulturyPlatforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye vydává interaktivní publikaci Na obzoru. Nové tváře a hlasy ve vizuální kultuře. Nový e-book představuje vybrané práce studentů a studentek i čerstvých absolventů a absolventek vizuálně-teoretických či tvůrčích oborů. Jeho editorka Pavla Rousková popisuje, jak projekt vznikal i čeho je příslibem.Pavla RouskováÚvodníkDůležitost svobodydok.revue 3.21Kamila Boháčková