Inspirovat k jednání


Ve čtvrtek 24. října začal v pořadí už 23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a dok.revue bude tradičně u toho. Po celou dobu festivalu bude přinášet rozhovory, festivalové tipy významných osobností či tematické články mapující témata napříč festivalem, jako je například ekologie, reflexe roku 1989 či podoby ženských hrdinek. Novinkou budou tak zvané vnitřní světy pěti vybraných osobností, které představí deset nejinspirativnějších momentů svého života či tvorby. Formát je pozvánkou na stejnojmenný cyklus, který pořádá Inspirační fórum v rámci ji.hlavského festivalu. První podobné setkání se uskuteční v pátek 25. října dopoledne, a to s dvojnásobnou držitelkou Thálie, herečkou Terezou Dočkalovou. Co o ní prozrazuje desatero jejího vnitřního světa, se dočtete v první festivalové dok.revue. 

Ta přináší také tři rozhovory – s předním americkým odborníkem na životní prostředí Billem McKibbenem, jenž je letos hostem ji.hlavského Inspiračního fóra, s autorem zahajovacího filmu festivalu Jakubem Felcmanem a s dokumentaristkou Adélou Komrzý, jejíž snímek Viva video, video viva soutěží letos spolu s dvaceti dalšími snímky v České radosti. 

Podle McKibbena je stěžejní součástí zápasu o klima zbavit se Trumpa v Bílém domě. Ji.hlavský festival nenabízí tak radikální řešení, ale zamýšlí se letos ještě intenzivněji nad tím, jak by mohl snížit svou uhlíkovou stopu. Jednou z novinek třiadvacáté Ji.hlavy je tudíž pozice ekologického ombudsmana, jíž se ujal environmentalista Ĺuboš Slovák, který by měl být přímou spojkou mezi festivalem a návštěvníky a zprostředkovávat ji.hlavské ekologické postupy veřejnosti. Ostatně můžete se na něj obracet na emailu eko@ji-hlava.cz a v pátek 25. října dopoledne se s ním setkat v Jihlavě při sázení stromů. Neděle 27. října pak bude v rámci Inspiračního fóra zasvěcena tématu klimatické krize a především debatám, co s tím. “Chceme, aby diskuze přinášela inspiraci k jednání a vědomí vlastní účinnosti každého jednotlivce, který nežije pouze přítomností nebo minulostí,” shrnuje smysl fóra jeho hlavní dramaturgyně Tereza Swadoschová. Smyslem ji.hlavského festivalu totiž není jen sledovat inspirativní filmy, ale také vést intenzivní dialog a inspirovat k jednání. 
F1.19DOK.REVUE
25. 10. 2019


z aktuálního čísla:

Nový filmRoad movie s Kovym po českém školstvíIvo Bystřičan s youtuberem Kovym natáčí dokumentární road movie o výuce-nevýuce moderních dějin v našich školách, které se podle režiséra od dob jeho dětství příliš nezměnily. U studentů napříč republikou se tvůrci postupně dobírají toho, že jim výuka moderních dějin strašně chybí. Jaká by měla být? Film chce vyjevit kořeny problému a najít, co s tím.Ivo BystřičanSportHledání pravdy v sobě a v druhýchCristi Puiu je jedním z předních představitelů rumunské nové vlny. Mezi jeho největší úspěchy patří film Smrt pana Lazaresca, jenž na sebe upoutal v roce 2005 pozornost na festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu Un Certain Regard, a snímek Sieranevada z roku 2016, jenž bojoval v hlavní canneské soutěži. Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byl porotcem soutěže Opus Bonum a na své masterclass se podělil o svůj tvůrčí přístup, který je svou syrovostí a smyslem pro autenticitu blízký dokumentárnímu filmu.Martin SvobodaBáseňRok na vsiIvo HuclRozhovorŽijeme v éře chaotické multiplikace obrazůAndrei Ujica je jedním z nejvýznamnějších současných dokumentaristů. Tento rodák z Temešváru před téměř třiceti lety emigroval do Německé spolkové republiky, kde dodnes působí na Akademii umění a designu v Karlsruhe. V prosinci byl hostem kina Ponrepo, kde se promítaly některé jeho filmy. O svém přechodu od literatury k filmu a roztříštěnému dialogu nejen ve společnosti, ale také v akademickém prostředí hovořil pro dok.revue.David HavasNová knihaAutorský rozhlasový dokumentPravidelná blogerka dok.revue, teoretička audio dokumentů Andrea Hanáčková představuje kolektivní monografii o současném autorském rozhlasovém dokumentu, do níž přispěla zásadní stostránkovou studií o performativitě rozhlasového dokumentu, přičemž zbytek autorského týmu tvoří její studenti z oboru „radio studies“ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kniha vyjde na jaře roku 2020 v Nakladatelství AMU a měla by poprvé v širším kontextu představit současnou českou a dílčím způsobem i světovou rozhlasovou dokumentaristiku.Andrea HanáčkováÚvodníkPost-hysterie?dok.revue 6.14Kamila BoháčkováAnketaAnketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film