Fenomén „Pomalé televize“ – na řadě jsou sobi

Dramaturg jihlavského festivalu Milan Kruml o Slow TV

Po maratónu v pletení svetrů a celé dny trvající cesty lodí norskými fjordy plánuje veřejnoprávní norská televize NRK další pořad z kategorie Slow TV, tentokrát ze zvířecí říše. Na začátku letošního léta oznámila, že celý týden na jaře roku 2017 bude její druhý program NRK2 vysílat tah sobů z hor na pobřeží. „Bude to extrémně pomalé a povede to diváky zpátky k přírodě,“ řekl vedoucí projektu Thomas Hellum, manažer vývoje NRK, německé agentuře DPA. Ovšem k uskutečnění takového plánu musí NRK překonat řadu překážek. Například tu, že vysoko na severu Norska je problém se satelitním příjmem. „Nemůžeme také použít žádné vrtulníky, protože by to zvířata rušilo,“ říká producent Hellum. Kromě toho podle něj nelze ani plánovat přesný začátek vysílání – ten bude spontánní, protože nikdo neví, kdy se sobi na cestu přesně vydají. Některá stáda jsou na cestě dva až tři týdny. Televize ale bude sledovat cestu vybraného stáda jen po sedm dnů. „Jinak by to i pro Slow TV bylo trochu moc pomalé,“ vysvětluje Hellum.

Slow TV čili Pomalá televize se stala fenoménem posledních let. Pořady, které byly zpočátku označovány za podivné projevy televizní přesycenosti, se začaly objevovat i v jiných zemích a teze o odlišnosti norských diváků od zbytku světa tak vzala za své.

Co je vlastně Slow TV? Začněme spíše tím, co Pomalá televize není. Postavit někam kameru, snímat vybrané místo a obraz se zvukem nabídnout pomocí streamu divákům na internetu nebo speciální televizní stanici ještě neznamená vytvořit Slow TV. V takovém případě by bylo vhodnější hovořit o observačním pořadu nebo streamu. Jedním ze základních prvků tohoto žánru je totiž konečnost děje. Divák ví, že mu tvůrci nabídnou nějaký (byť velmi dlouhý) dějový oblouk, který má svůj začátek a konec – ať už je to cesta lodí či pletení svetrů. Slow TV, uváděná v lineární televizi, je navíc technologicky dosti náročná záležitost – využívá hned několik kamer, střídá typy záběrů od detailu až po celek a také má určitý rytmus.

Důvody, proč tyto pořady diváci vyhledávají, jsou různé. Některé láká u obrazovky prožít totéž, co jiní lidé prožívají ve skutečnosti, další hledají ve Slow TV klid a únik od hektičnosti všedního dne nebo na některých pořadech oceňují fakt, že jsou svědky vznikání něčeho – často díky dovednosti lidských rukou.

Průkopník Slow TV Warhol

Při pátrání po historii Slow TV se často připomínají dva filmy Andyho Warhola. Prvním je pět hodin a pětadvacet minut dlouhý snímek Spánek z roku 1963, ve kterém zachytil svého spícího přítele Johna Giorna. Ve dlouhých statických záběrech se střídaly různé detaily a úhly pohledu na spícího muže. Tím druhým je film Empire z roku 1964 - šest hodin a třicet šest minut dlouhý záběr na Empire State Building v New Yorku začíná při západu slunce a jeho děj tvoří jen rozsvěcující se a zhasínající okna. Vše končí pozdě v noci, kdy je většina oken a okolních světel zhasnuta, a obraz se tak propadne do hluboké tmy. Film byl natočen se snímkovou frekvencí 24 filmových políček za sekundu, promítal se však rychlostí 16 okének za sekundu, čímž se projekční doba protáhla na osm hodin a pět minut.

Historie Slow TV jako televizního žánru sahá do poloviny osmdesátých let, kdy se v newyorské kabelové síti, čítající přes 500 programů, objevil specializovaný kanál, který nevysílal nic jiného než záběr hořícího krbu. Byl určen těm, kteří toužili mít doma krb, ale uspořádání jejich bytů jim to nedovolovalo. Stačilo tedy vyrobit maketu a na místo ohniště vsadit televizní přijímač. Nicméně v tomto případě nebyla naplněna výše uvedená podmínka, tedy konečnost děje.

Spánek (Sleep, Andy Warhol, 1963)

O několik let později se zárodky Slow TV objevily v nočním programu zemských veřejnoprávních televizí v Německu jako reakce na krok komerčních televizí, které pomocí repríz odpoledních a večerních programů rozšířily své vysílání na 24 hodin. V roce 1992 vytvořila dnes již neexistující veřejnoprávní televize ORB (vysílala pro Braniborsko a v roce 2003 se sloučila s berlínskou televizí do nově pojmenované RBB) pořad Akvárium – místo monoskopu nabízela celou noc záběry na akvárium plné rybek. I tady chyběl princip konečnosti děje, podobně jako když o dva roky později začala bavorská televize (BR) vyplňovat noční vysílání záběry z vesmíru (přebírala je od NASA), zrodil se pořad Space Night. Co bylo původně plánováno jako výplň, se stalo kultovní záležitostí. Akvárium vydrželo do roku 2004 a občas mělo větší sledovanost než programy umístěné ve schématu před ním. Space Night se vysílá dodnes.

TV pro nespavce

Skutečná Slow TV se v Německu objevila až v roce 1995, kdy první veřejnoprávní televize – ARD - instalovala kamery nad hlavy strojvůdců v lokomotivách a vytvořila sérii Nejhezčí tratě v Německu. V regionálních stanicích B1 (Bavorsko) a SFB v Berlíně umožnili divákům sledovat stejným způsobem tratě rychlodráhy a metra. MDR (vysílá pro Sasko, Durynsko a Sasko-Anhaltsko) tímto způsobem mapovala linky lipských tramvají. Komerční Vox zase pod názvem Rave Around The World vysílala záznamy z tanečních party po celém světě.

To všechno se ovšem odehrávalo na obrazovkách teprve tehdy, když skončil večerní program – tedy především v noci. Norům bezpochyby patří prvenství v tom, že se odvážili nasadit Slow TV do hlavního vysílacího času a vysílat tyto pořady nikoli ze záznamu, ale živě. „Začali jsme tak, jako bychom se chystali na olympijské hry: vysoce profesionálně,“ citoval v prosinci berlínský deník Der Tagesspiegel Thomase Helluma.

„V redakci jsme rozvíjeli nápad udělat show jako rekonstrukci německé invaze do Norska u příležitosti toho nechvalného výročí. A jako vtip to mělo být na celý den, minutu po minutě. Nápad neprošel, ale nás už ta myšlenka nepustila,” vzpomínal letos v dubnu v rozhovoru pro iDNES.cz Hellum.

Technologická výzva

Od té doby realizovala NRK řadu pořadů Slow TV. V Národní dřevorubecké noci ukázala lidi připravující dřevo na táborák. Následovaly Chytání lososů, Pletení svetrů a Pozorování ptáků – i ty se vysílaly živě. Obrovským úspěchem byl přímý přenos z cesty lodí jedním z nejznámějších fjordů.


„Není to jen tak, potřebujete naplánovat něco opravdu atraktivního, i když je to úplně obyčejná věc. Pak nesmíte podcenit scénář. I pletení může mít zápletku. Zvlášť když mezi stařenky posadíte pletoucího byznysmena v saku. Musíte mít také skvělou techniku, jízda vlakem se natáčela na čtyři super kvalitní kamery. Musíte myslet na komunitu diváků a něco pro ně vymýšlet,” říká Thomas Hellum.

K nejslavnějším pořadům patří právě ten nejdelší. Jde o dokumentaci lodní cesty kolem Norska – Hurtigruten - dlouhé 2 700 kilometrů. Loď na ní vozí poštu a pasažéry už od roku 1893. Zajištění takového přenosu bylo technologickou výzvou nejen proto, že na lodi bylo použito 11 kamer. Některé zavěšené na drátěných konstrukcích, jiné schopné zajistit detailní záběry až na mnoho kilometrů. Veškerý natočený materiál putoval bezdrátovým připojením do podpalubí, kde se střídal tým střihačů. Přímý přenos trval téměř 135 hodin a zaměstnal nepřetržitě 23 lidí. Na konci cesty se s posádkou přišla pozdravit samotná norská královna. Pořad sledovalo 3,2 milionu diváků - Norsko má přitom necelých 5 milionů obyvatel.

Slow TV přišla i do Česka

A nyní se Pomalá  televize vydává i do dalších zemí. BBC začala produkovat pořady uváděné pod titulem BBC Four Goes Slow. Prvním byla dvouhodinová cesta lodí po jedné z britských historických vodních cest: po kanálu Kennet-Avon. Producentka pořadu Clare Pattersonová o reakcích diváků pro americký odborný server Adweek.com řekla: „Myslím, že jim pořad nabídl únik z každodenního života.“ Většina z téměř 600 tisíc Britů, kteří cestu po kanálu zhlédli, s ní asi bude souhlasit. Jen pro srovnání – průměrná sledovanost stanice BBC Four je 340 tisíc diváků.

Nemusíme ovšem chodit do Británie, Pomalou televizi máme už i v České republice. Projekt Slow TV spustila 30. června 2015 internetová televize Playtvak.cz, již na konci července byla překonána hranice jednoho milionu zhlédnutí. České pomalé pořady produkuje společnost TAKTIQ Communications pro společnost MAFRA, provozovatele serveru Playtvak.cz. A i když je část nabídky spíše pouhou observací, najdeme zde i pořady, které skutečně parametry Slow TV naplňují. Takovým byl například dvoudenní hodinářský maratón, kdy známý pražský hodinář Luděk Seryn opravil přímo před zraky diváků vzácné historické hodinky. Prvním českým „pomalým“ pořadem byl jednodenní přímý přenos ze souboje makrofágů proti bakteriím E.coli, který se každý den odehrává v lidském těle. Českou specialitou je geocaching (hledání pokladů podle souřadnic).

Je pravděpodobné, že po internetové televizi se žánr Slow TV objeví i na některé z tuzemských lineárních stanic.


Autor pracuje jako specialista – analytik formátů v České televizi.

výpis dalších článků rubriky:  Téma

3.20Politika paměti (nejen) v Příbězích 20. stoletíVzpomínkové portály zaznamenávající a uchovávající rozhovory s pamětníky mají neobyčejnou odpovědnost, protože formují pomyslnou národní paměť. Stojí před nimi nesnadná otázka, jak neupřít slovo ani extrémním hlasům, a přitom se jimi nenechat manipulovat. Co vlastně patří a co už nepatří do „paměti národa“?Martin Mišúr
2.20Není jeden feminismusZamyšlení nad dokumentaristkami inspirované knihou Barbory Baronové Ženy o ženách.Martin Šrajer
1.20Jak uslyšet obraz?Hlavním tématem tohoto čísla dok.revue jsou české radiodokumenty tvořené filmovými dokumentaristy. V tématu, které sepsala editorka dok.revue Kamila Boháčková, líčí filmoví dokumentaristé jako Lucie Králová, Tereza Reichová, Marika Pecháčková, Lumír Košař, Apolena Rychlíková či tvůrkyně anidoků Diana Cam Van Nguyen, co pro ně znamená tvořit radiodokumenty. V čem je to pro ně odlišné od filmu? Co jim to přineslo nového? Téma radiodokumentů se hodí do dnešních dnů všeobecné domácí karantény, většina v textu zmíněných radiodokumentů je totiž ke slyšení online. Kamila Boháčková
5.19Zachytit zázrak potřebuje časCenu za přínos světové kinematografii získal letos v Jihlavě kazašský režisér Sergej Dvorcevoj, který byl také autorem letošní festivalové znělky, jež v jednom dlouhém jímavém záběru snímá tvář kazašské herečky Samal Esljamové na nástupišti moskevského metra. Do Jihlavy se Dvorcevoj vrátil přesně po dvaceti letech, v roce 1999 si z tehdy teprve začínajícího festivalu odnesl historicky první ji.hlavskou cenu. Letos představil na festivalu nejen své dosavadní filmy, ale spolu s ředitelem jihlavské přehlídky objasnil svůj způsob natáčení i uvažování na masterclass, jejíž otitulkovaný záznam si lze přehrát na dok.revue.Kamila Boháčková
F5.19Válka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum. Janis Prášil
F4.19Doba lithiová aneb Čas vyhynoutJedním z témat prolínajících se letošním festivalem je ekologie, klimatická krize i otázka, jak může jedinec i celá společnost zabránit hrozícímu kolapsu, případně jak čelit pocitu strachu a environmentální úzkosti. V programu ji.hlavského festivalu najdeme i několik filmů s ekologickou tematikou. Přinášíme zamyšlení o několika snímcích ze sekce Svědectví o přírodě.Pavel Bednařík
F2.19Reality TV – seznamte seKurátor každoroční ji.hlavské programové sekce Reality TV Milan Kruml pojmenovává tři převažující kategorie těchto televizních formátů: seznamky, pořady zaměřené na komunální problémy a aktuální publicistiku na téma přesahující běžné politické dění. Do poslední jmenované kategorie můžeme řadit rakouský dokument Heinz-Christian Strache – Ibizza video, který zachycuje jednu z největších politických afér posledních let u našich sousedů a navozuje téma, jak se bránit proti populistům. Rakouský dokument uvádí MFDF Ji.hlava dnes od 17:30 v DKO II.Milan Kruml
4.19Felix Sobolev: Objev KinotronuZatímco ve světě je dílo Felixe Soboleva (1931–1984) takřka neznámé, na rodné Ukrajině jde o ikonu populárně-vědeckého filmu. Retrospektivu jeho stále živého díla přináší letošní MFDF Ji.hlava. Dnes bude k vidění v kině Dukla - Reform od 22:30. Felix Sobolev
4.19Virtuální realityMFDF Ji.hlava již deset let sleduje audiovizuální díla, která prozkoumávají realitu ve formátech a médiích mimo promítací plátno. Letos tato část programu opět přináší dokumentární, vzdělávací či vědecké počítačové hry a u nás dosud nejrozsáhlejší přehlídku děl ve virtuální realitě, kterou jihlavský festival představuje již potřetí. Sociálně-kritické i politické reflexe, průniky do světa vědy, neznámé krajiny i silné příběhy dostávají prostor v lineárních i interaktivních dílech různorodých žánrů a podob. V rámci festivalu budou promítány v blocích 360° filmů ve VR kině (v DKO) i v podobě instalací.Andrea Slováková
4.19Podoby erotikyLetošní tematická retrospektiva Fascinace: erotika navazuje na přehlídky filmové avantgardy, které byly na jihlavském festivalu dokumentů v uplynulých letech rámovány tématy nadhled, věčnost nebo domov. Letos tento průřez filmovým experimentováním ukazuje různorodé podoby reprezentace tělesné touhy, přitažlivosti a projevů fyzické lásky. První blok Fascinace - Erotika je k vidění dnes od 19:30 v kině Dukla-Edison. Andrea Slováková

starší články

f4.15DOK.REVUE
31. 10. 2015


z aktuálního čísla:

Situační recenzeCivilizace musí dát zpátečku Angažovaný snímek amerického dokumentaristy Jeffa Gibbse Planet of the Humans (Planeta lidí), kritizující způsob, jakým zacházíme s obnovitelnými zdroji energie, vyvolal řadu kontroverzních reakcí. Není divu, producentem snímku je známý filmař Michael Moore, který tento dokument umístil volně na YouTube na Den Země, kdy celosvětově vrcholila pandemie koronaviru.Kamila BoháčkováNový filmJednotka intenzivního života Jak koronakrize upozornila na téma paliativní péče, o němž už dva roky vzniká dokument? Adéla KomrzýTémaPolitika paměti (nejen) v Příbězích 20. stoletíVzpomínkové portály zaznamenávající a uchovávající rozhovory s pamětníky mají neobyčejnou odpovědnost, protože formují pomyslnou národní paměť. Stojí před nimi nesnadná otázka, jak neupřít slovo ani extrémním hlasům, a přitom se jimi nenechat manipulovat. Co vlastně patří a co už nepatří do „paměti národa“?Martin MišúrBáseňSonet jako koníček[56]Pier Paolo PasoliniRozhovorNechat lidi odvyprávět jejich příběhyS Viktorem Portelem, dokumentaristou, vedoucím dokumentačního oddělení organizace Post Bellum a spoluautorem televizního cyklu Příběhy 20. století o rozhovorech coby formě „paměti národa“Martin SvobodaRozhovorO vůli k životu všemu navzdoryO holokaustu vzniká mnoho filmů, málokterý ale ukazuje svědky, kteří vypovídají o svých zážitcích vůbec poprvé, a navíc je doprovázejí dosud neznámé autentické obrazové materiály. Řeč je o deset let starém čtyřdílném cyklu celovečerních dokumentů Zapomenuté transporty, který zachycuje deportaci Židů do málo známých táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. O způsobu práce s pamětí hovoří jejich režisér, scenárista a producent Lukáš Přibyl.Petr ŠafaříkRozhovorZačněme u sebe, jinak se nic nezměníRozhovor s tvůrci dokumentu Země medu, makedonským dokumentaristy Ljubomirem Stefanovrm a Tamarou Kotevskou.Vojtěch KočárníkNová knihaFestivalová historie bez ideologieKarlovarský filmový festival sice letos kvůli protipandemickým opatřením nebude, ale přesto se jeho historií, převážně před rokem 1989, v těchto týdnech zabývá výzkumný tým pod vedením filmové historičky a publicistky Jindřišky Bláhové z Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, aby dokončil rozsáhlou antologii, kterou v příštím roce vydá Národní filmový archiv. Jak kniha vzniká a proč se její autoři snaží představit hlavně neheslovité dějiny karlovarského filmového festivalu?Jindřiška BláhováÚvodníkJak se vaří dějiny?dok.revue 3.20redakce dok.revue