Dokumentárně-filmový rok 2017

Koláž významných filmově-dokumentárních událostí roku 2017

Ilustrace: Michaela Kukovičová

Na začátku roku vyšel druhý díl knižní monografie o Janu Němcovi Enfant terrible forever. K ocenění za nejlepší český dokumentární film na 20. MFDF Ji.hlava a mnoha dalším přidal Miroslav Janek i Českého lva za svůj Normální autistický film. Cenu za nejlepší lidskoprávní film převzal na festivalu Jeden svět norsko-švédský režisér Zaradasth Ahmed za snímek Není úniku, který mimochodem zvítězil i na loňském IDFA. Ve filmu svěřil Ahmed kameru do rukou lékaře Noriho Sharifa a vytrvale sleduje život obyčejných lidí v Iráku po dobu pěti let po tom, co zemi opustili Američané.

Mezinárodní soutěž 52. ročníku festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc vyhrál nezávislý ruský dokument Jezero Vostok režisérky Jekatěriny Jeremenko o extrémním vědeckém výzkumu v pravěkém jezeře. V dubnu nabyla účinnosti novela zákona o autorském právu. V soutěži dokumentárních filmů na karlovarském filmovém festivalu měl světovou premiéru kontroverzně přijatý snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka (a Křišťálový globus se po 15 letech vrátil zpět do Čech, za film Křižáček). Na začátku léta vyšlo historicky první tištěné dvojčíslo dok.revue zaměřené na vztah televize a dokumentu.

Na semináři Hranice filmu s podtitulem Anatomie zločinu přednášel mimo jiné i Zaradasth Ahmed. Zaměřil se především na etická úskalí některých dokumentárních metod. Prestižní cenu Doc Alliance Selection Award získal film Chuť cementu syrského režiséra Ziada Kalthouma. Vítězným snímkem České radosti na 21. MFDF Ji.hlava se stala epizoda z Českého žurnálu: Hranice práce Apoleny Rychlíkové. Nejlepším světovým dokumentem pak ruská Zeď Dmitrije Bogoljubova. Na 30. ročníku nejstaršího evropského festivalu dokumentárních filmů IDFA byly ve světové premiéře uvedeny dva české filmy – očekávané Nic jako dřív Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské o teenagerech žijících v okolí Varnsdorfu a Švéd v žigulíku Petra Horkého o švédském manažerovi s jasnou misí – zachránit prodělečnou automobilku Lada. V sekci Masters pak představil Vít Klusák letošní Svět podle Daliborka.

Na sklonku roku nás opustila významná osobnost dokumentárního filmu, někdy nazývaná také jako první dáma českého dokumentu – Drahomíra Vihanová. Co pro ni znamená scénář, si můžete připomenout v našem videu. Do české kinodistribuce v roce 2017 vstoupilo celkem 24 českých či koprodukčních celovečerních dokumentárních snímků včetně 8 titulů zařazených do projektu Česká radost v českých kinech.
6.17DOK.REVUE
20. 12. 2017


z aktuálního čísla:

Situační recenzeCivilizace musí dát zpátečku Angažovaný snímek amerického dokumentaristy Jeffa Gibbse Planet of the Humans (Planeta lidí), kritizující způsob, jakým zacházíme s obnovitelnými zdroji energie, vyvolal řadu kontroverzních reakcí. Není divu, producentem snímku je známý filmař Michael Moore, který tento dokument umístil volně na YouTube na Den Země, kdy celosvětově vrcholila pandemie koronaviru.Kamila BoháčkováNový filmJednotka intenzivního života Jak koronakrize upozornila na téma paliativní péče, o němž už dva roky vzniká dokument? Adéla KomrzýTémaPolitika paměti (nejen) v Příbězích 20. stoletíVzpomínkové portály zaznamenávající a uchovávající rozhovory s pamětníky mají neobyčejnou odpovědnost, protože formují pomyslnou národní paměť. Stojí před nimi nesnadná otázka, jak neupřít slovo ani extrémním hlasům, a přitom se jimi nenechat manipulovat. Co vlastně patří a co už nepatří do „paměti národa“?Martin MišúrBáseňSonet jako koníček[56]Pier Paolo PasoliniRozhovorNechat lidi odvyprávět jejich příběhyS Viktorem Portelem, dokumentaristou, vedoucím dokumentačního oddělení organizace Post Bellum a spoluautorem televizního cyklu Příběhy 20. století o rozhovorech coby formě „paměti národa“Martin SvobodaRozhovorO vůli k životu všemu navzdoryO holokaustu vzniká mnoho filmů, málokterý ale ukazuje svědky, kteří vypovídají o svých zážitcích vůbec poprvé, a navíc je doprovázejí dosud neznámé autentické obrazové materiály. Řeč je o deset let starém čtyřdílném cyklu celovečerních dokumentů Zapomenuté transporty, který zachycuje deportaci Židů do málo známých táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. O způsobu práce s pamětí hovoří jejich režisér, scenárista a producent Lukáš Přibyl.Petr ŠafaříkRozhovorZačněme u sebe, jinak se nic nezměníRozhovor s tvůrci dokumentu Země medu, makedonským dokumentaristy Ljubomirem Stefanovrm a Tamarou Kotevskou.Vojtěch KočárníkNová knihaFestivalová historie bez ideologieKarlovarský filmový festival sice letos kvůli protipandemickým opatřením nebude, ale přesto se jeho historií, převážně před rokem 1989, v těchto týdnech zabývá výzkumný tým pod vedením filmové historičky a publicistky Jindřišky Bláhové z Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, aby dokončil rozsáhlou antologii, kterou v příštím roce vydá Národní filmový archiv. Jak kniha vzniká a proč se její autoři snaží představit hlavně neheslovité dějiny karlovarského filmového festivalu?Jindřiška BláhováÚvodníkJak se vaří dějiny?dok.revue 3.20redakce dok.revue