Dokument a kniha

Tomáš Škrdlant, Helena Třeštíková, Karel Vachek, Roman Vávra, Ivan Vojnár

Import/Export

Po roce jsme se opět obrátili na české dokumentaristy se dvěma otázkami:

  1. Který dokumentární film byl pro vás osobně v uplynulém roce nejpodstatnějším a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)
  2. 2. Která kniha, jež jste v roce 2007 přečetli, byla pro vás nejpodstatnější a proč? (rok vzniku ani země původu nerozhoduje)

Tomáš Škrdlant

1. Asi to byla Darwinova noční můra (Darwin‘s Nightmare, 2004, Hubert Sauper), celovečerní dokument z Tanzánie, ale o celé současné civilizaci. Viděl jsem ho až loni na Academia Filmu v Olomouci. Nachází v lokální, dokumentárně zachycené realitě metaforickou, obecně platnou výpověď o stavu globální společnosti. Bez komentáře a vysvětlujících frází, jen výběrem pohledů, jemným a nenásilným. Film myšlenkově i citově silný a přitom neindoktrinující.

2. Rebecca Goldsteinová: Neúplnost (Argo 2005). Životní příběh matematika Kurta Gödela, který matematicky dokázal nedokazatelnost a tím narušil vědecký mýtus o úplné objektivní poznatelnosti všeho. Knížka je i literárně skvělá a srozumitelná (a navzdory tématu bez vzorečků a rovnic!)

Helena Třeštíková

1. Na festivalu v Lipsku byl uspořádán panel, jehož jsem se taky účastnila, o časosběrném dokumentárním filmu. Tam jsem viděla dva filmy, které pro mně byly velmi podstatné, protože jejich autoři pracují na podobném principu jako já – natáčení v čase. Ty filmy jsou pro mně velmi zajímavé, i když v nich vidím i spousty problémů. Ale potvrdily mi, že časosběrný film je metoda s velkými možnostmi a budoucností. Ty fimy jsou: A jestli nezemřeli žijí.... 2007, SRN, režie Winfried a Barbara Junge a 21 let-Narozeni v SSSR 2007, Rusko, Velká Británie, režie Sergej Mirošničenko.

2. Letos na mně velmi zapůsobily dvě knihy: Korespondence Voskovce a Wericha – pro odkrytí všednodennosti v životě těchto dvou výrazných mužů a Pavel Kosatík Ústně více, pro mně velmi zajímavá a dobře napsaná kniha o skupině „šestatřicátníků“.

Karel Vachek

1. Helena Všetečková – bakalářský film Rula, Ticho, Čumba a další hrdinové našich demonstrací v roce 2007; Lucie Králová – magisterský (absolvenský) film Ztracená dovolená.

2. Maxime Vuillaume – Zápisky očitého svědka Pařížské komuny (antikvariát)

Roman Vávra

1. Ztracená dovolená – Lucie Králová - pro svůj přesah, nápaditost a hravost.

2. Gottland – Mariusz Szczygiel – pro poutavý a objevný pohled na nás samé a naše novodobé dějiny z mírně kritického odstupu.

Ivan Vojnár

1. Viera Čakányová: Piraňa. Tento film jsem viděl na Famufestu 2007. Dokument jasný, výrazný, velmi lidský. A Ulrich Seidl: Import/Export. Další důkaz rozmazaných hranic mezi dokumentární a hranou kinematografií. Film mimořádný, otřesný a dojemný.

2. Michel Houllebecq: Elementární částice. Velký román, který si na velikost nehraje a přináší tedy autentické zážitky.

výpis dalších článků rubriky:  Anketa

2.20Ve chvíli, kdy se nic neděje, se může teprve všechno stát...Anketa dok.revue o tom, jak čeští tvůrci dokumentů mimořádný stav vnímali a jak ovlivnil či ovlivňuje jejich práci. Kamila Boháčková
dok.revueJak to vidí kritika?Na stránkách dok.revue najdete od jara 2020 hvězdokupu, v níž vybraní čeští filmoví kritici a kritičky a také jedna slovenská kritička budou udílet vybraným současným dokumentům počet hvězdiček, podle kterých dílo hodnotí.redakce dok.revue
6.19Anketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film
6.18Zásadní kniha a film / od Kvapila po ŽaludaVýroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?
6.18Zásadní kniha a film / od Hanáčkové po KubošeVýroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?
6.18Zásadní kniha a film / od Angera po GogoluVýroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?
F3.18Bezpečnost novinářů, politické tlaky nebo zahleděnost do sebe sama Lukáš Nedomlel
6.17Zásadní kniha a film / Odpovědi od Průchové po TřeštíkovouVýroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?
6.17Zásadní kniha a film / Odpovědi od Jurdy po ProcházkuVýroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?
6.17Zásadní kniha a film / Odpovědi od Davida po Gogolu ml.Výroční anketa: Kniha & Film. A která knižní a filmová díla zasáhla vás?

starší články

1.8DOK.REVUE
14. 01. 2008


z aktuálního čísla:

Situační recenzeCivilizace musí dát zpátečku Angažovaný snímek amerického dokumentaristy Jeffa Gibbse Planet of the Humans (Planeta lidí), kritizující způsob, jakým zacházíme s obnovitelnými zdroji energie, vyvolal řadu kontroverzních reakcí. Není divu, producentem snímku je známý filmař Michael Moore, který tento dokument umístil volně na YouTube na Den Země, kdy celosvětově vrcholila pandemie koronaviru.Kamila BoháčkováNový filmJednotka intenzivního života Jak koronakrize upozornila na téma paliativní péče, o němž už dva roky vzniká dokument? Adéla KomrzýTémaPolitika paměti (nejen) v Příbězích 20. stoletíVzpomínkové portály zaznamenávající a uchovávající rozhovory s pamětníky mají neobyčejnou odpovědnost, protože formují pomyslnou národní paměť. Stojí před nimi nesnadná otázka, jak neupřít slovo ani extrémním hlasům, a přitom se jimi nenechat manipulovat. Co vlastně patří a co už nepatří do „paměti národa“?Martin MišúrBáseňSonet jako koníček[56]Pier Paolo PasoliniRozhovorNechat lidi odvyprávět jejich příběhyS Viktorem Portelem, dokumentaristou, vedoucím dokumentačního oddělení organizace Post Bellum a spoluautorem televizního cyklu Příběhy 20. století o rozhovorech coby formě „paměti národa“Martin SvobodaRozhovorO vůli k životu všemu navzdoryO holokaustu vzniká mnoho filmů, málokterý ale ukazuje svědky, kteří vypovídají o svých zážitcích vůbec poprvé, a navíc je doprovázejí dosud neznámé autentické obrazové materiály. Řeč je o deset let starém čtyřdílném cyklu celovečerních dokumentů Zapomenuté transporty, který zachycuje deportaci Židů do málo známých táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a Polsku. O způsobu práce s pamětí hovoří jejich režisér, scenárista a producent Lukáš Přibyl.Petr ŠafaříkRozhovorZačněme u sebe, jinak se nic nezměníRozhovor s tvůrci dokumentu Země medu, makedonským dokumentaristy Ljubomirem Stefanovrm a Tamarou Kotevskou.Vojtěch KočárníkNová knihaFestivalová historie bez ideologieKarlovarský filmový festival sice letos kvůli protipandemickým opatřením nebude, ale přesto se jeho historií, převážně před rokem 1989, v těchto týdnech zabývá výzkumný tým pod vedením filmové historičky a publicistky Jindřišky Bláhové z Katedry filmových studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, aby dokončil rozsáhlou antologii, kterou v příštím roce vydá Národní filmový archiv. Jak kniha vzniká a proč se její autoři snaží představit hlavně neheslovité dějiny karlovarského filmového festivalu?Jindřiška BláhováÚvodníkJak se vaří dějiny?dok.revue 3.20redakce dok.revue