Za nekontrolovaný film

Úryvek z manifestu amerického dokumentaristy Richarda Leacocka, který by se letos dožil devadesáti let

Tolstoj předvídal, že filmařovou rolí bude pozorovatel, asi spoluúčastník, zachycující podstatu toho, co se kolem něj děje, který bude vybírat a uspořádávat, ale nikdy nebude mít nad událostí kontrolu. Kvůli tomu, abychom zachytili smysl toho, co se děje, by nyní bylo vhodné překročit filmařovo chápání, protože v podstatě pozorujeme opravdové tajemství – realitu. Mnoho režisérů si myslí, že jejich cílem je mít nad situací plnou kontrolu. Pak je ale pojetí toho, co se děje, limitováno filmařovou koncepcí. Nechceme na skutečnost klást toto omezení. Děj, který se odehrává, ani smysl toho dění nemají žádné limity. Filmařovou starostí je vyjádřit to. Jak zprostředkovat pocit „být u toho“.


Richard Leacock byl jedním z průkopníků hnutí Direct Cinema a významně přispěl k rozvoji filmové technologie, pro dokumentární natáčení v terénu rozvíjel přenosnou technologii schopnou kvalitního záznamu a pořizování synchronního zvuku. Legendární filmař navštívil v roce 1999 Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.
2.11DOK.REVUE
04. 03. 2013


z aktuálního čísla:

Nový filmRoad movie s Kovym po českém školstvíIvo Bystřičan s youtuberem Kovym natáčí dokumentární road movie o výuce-nevýuce moderních dějin v našich školách, které se podle režiséra od dob jeho dětství příliš nezměnily. U studentů napříč republikou se tvůrci postupně dobírají toho, že jim výuka moderních dějin strašně chybí. Jaká by měla být? Film chce vyjevit kořeny problému a najít, co s tím.Ivo BystřičanSportHledání pravdy v sobě a v druhýchCristi Puiu je jedním z předních představitelů rumunské nové vlny. Mezi jeho největší úspěchy patří film Smrt pana Lazaresca, jenž na sebe upoutal v roce 2005 pozornost na festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu Un Certain Regard, a snímek Sieranevada z roku 2016, jenž bojoval v hlavní canneské soutěži. Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byl porotcem soutěže Opus Bonum a na své masterclass se podělil o svůj tvůrčí přístup, který je svou syrovostí a smyslem pro autenticitu blízký dokumentárnímu filmu.Martin SvobodaBáseňRok na vsiIvo HuclRozhovorŽijeme v éře chaotické multiplikace obrazůAndrei Ujica je jedním z nejvýznamnějších současných dokumentaristů. Tento rodák z Temešváru před téměř třiceti lety emigroval do Německé spolkové republiky, kde dodnes působí na Akademii umění a designu v Karlsruhe. V prosinci byl hostem kina Ponrepo, kde se promítaly některé jeho filmy. O svém přechodu od literatury k filmu a roztříštěnému dialogu nejen ve společnosti, ale také v akademickém prostředí hovořil pro dok.revue.David HavasNová knihaAutorský rozhlasový dokumentPravidelná blogerka dok.revue, teoretička audio dokumentů Andrea Hanáčková představuje kolektivní monografii o současném autorském rozhlasovém dokumentu, do níž přispěla zásadní stostránkovou studií o performativitě rozhlasového dokumentu, přičemž zbytek autorského týmu tvoří její studenti z oboru „radio studies“ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kniha vyjde na jaře roku 2020 v Nakladatelství AMU a měla by poprvé v širším kontextu představit současnou českou a dílčím způsobem i světovou rozhlasovou dokumentaristiku.Andrea HanáčkováÚvodníkPost-hysterie?dok.revue 6.14Kamila BoháčkováAnketaAnketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film