21. sjezd České radosti zahájil Sv. Václav na koni

První festivalová Dok.revue

MFDF Jihlava, Foto: Štefan Berec

Jihlavský Dům kultury a odpočinku dnes večer hostil zahájení už 21. stranického sjezdu České radosti, který i letos bude trvat celkem 6 dní. Nabídne 342 filmových příspěvků, jež budou často doplněné diskuzí s hlavními řečníky. Generální tajemník tohto ročního sjezdu Marek Hovorka všechny přítomné delegáty vyzval, aby si tento povolební wellness užili a soustředili se na různá Svědectví o poznání, přírodě a politice. "To jsou tři věci, které určují naši společnost," řekl.

Tato tři svědectví nabízejí hned několik diskuzních příspěvků - druhý den sjezdu tak bude patřit debatám o přírodě. Začneme právy zvířat, přesuneme se k obnovitelným zdrojům a zeměděkství, abychom se vev večerních hodinách dostali zpět k volné přírodě, kterou věřte/nevěřte najdete často i u svého vlastního domu a to ani nemusíte bydlet na vesnici. Na konci dne pak v 18. hodin dojde k rekapitulaci řečeného a ocenění nejpropracovanějšího přírodního příspěvku dne. Cenu předá trojice zástupců komise pro enviromentalistiku - režisér Ivo Bystřičan, biolog Anton Markoš a enviromentální filozof Ľuboš Slovák. Politika a poznání jsou na programu dnů příštích.

Příspěvky výročního sjezdu České radosti dále nabídly přítomným delegátům témata ekonomická, sportovní, sondu do života příslušníků vietnamské menšiny ale také exkurz do historie, který doprovodil dětský pěvecký sbor pionýrů a Sv. Václav na koni.

Předseda ji.hlavského výboru pro organizaci výročního sjezdu Jíří Havelka celý zahajovací ceremoniál zakončil slovy: "Každý myšlenkový proud, který zůstává bez sebereflexe, se stává ideologií. A to vztahujeme na festival, na Česko, na Slovensko, na Evropu, na svět."
F1.17DOK.REVUE
25. 10. 2017


z aktuálního čísla:

Nový filmRoad movie s Kovym po českém školstvíIvo Bystřičan s youtuberem Kovym natáčí dokumentární road movie o výuce-nevýuce moderních dějin v našich školách, které se podle režiséra od dob jeho dětství příliš nezměnily. U studentů napříč republikou se tvůrci postupně dobírají toho, že jim výuka moderních dějin strašně chybí. Jaká by měla být? Film chce vyjevit kořeny problému a najít, co s tím.Ivo BystřičanSportHledání pravdy v sobě a v druhýchCristi Puiu je jedním z předních představitelů rumunské nové vlny. Mezi jeho největší úspěchy patří film Smrt pana Lazaresca, jenž na sebe upoutal v roce 2005 pozornost na festivalu v Cannes, odkud si odnesl cenu Un Certain Regard, a snímek Sieranevada z roku 2016, jenž bojoval v hlavní canneské soutěži. Na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byl porotcem soutěže Opus Bonum a na své masterclass se podělil o svůj tvůrčí přístup, který je svou syrovostí a smyslem pro autenticitu blízký dokumentárnímu filmu.Martin SvobodaBáseňRok na vsiIvo HuclRozhovorŽijeme v éře chaotické multiplikace obrazůAndrei Ujica je jedním z nejvýznamnějších současných dokumentaristů. Tento rodák z Temešváru před téměř třiceti lety emigroval do Německé spolkové republiky, kde dodnes působí na Akademii umění a designu v Karlsruhe. V prosinci byl hostem kina Ponrepo, kde se promítaly některé jeho filmy. O svém přechodu od literatury k filmu a roztříštěnému dialogu nejen ve společnosti, ale také v akademickém prostředí hovořil pro dok.revue.David HavasNová knihaAutorský rozhlasový dokumentPravidelná blogerka dok.revue, teoretička audio dokumentů Andrea Hanáčková představuje kolektivní monografii o současném autorském rozhlasovém dokumentu, do níž přispěla zásadní stostránkovou studií o performativitě rozhlasového dokumentu, přičemž zbytek autorského týmu tvoří její studenti z oboru „radio studies“ na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kniha vyjde na jaře roku 2020 v Nakladatelství AMU a měla by poprvé v širším kontextu představit současnou českou a dílčím způsobem i světovou rozhlasovou dokumentaristiku.Andrea HanáčkováÚvodníkPost-hysterie?dok.revue 6.14Kamila BoháčkováAnketaAnketa dok.revueVýroční anketa: Kniha & Film