
blogy: Barbora Baronová
Jak se pracuje na literárním dokumentu během pandemie Pandemie postihla fungování celé kulturní obce. Literární dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová přináší zprávu o tom, jak se během pandemie pracuje jí a dalším autorkám literárních dokumentů. Jakou roli sehrává v jejich práci nemožnost výjezdů do terénu či grantová politika? 27.11.2020 - Barbora BaronováProč Magnesii Literu nezískala letos žádná žena?Spisovatelka a nakladatelka Barbora Baronová se ve svém novém dok.blogu ptá, co vede k tomu, že letošní vítězové prestižní Magnesie Litery jsou výhradně pánským klubem. Důvodem je podle ní nerovné zastoupení mužů a žen v jednotlivých porotách, které odráží stereotypní uvažování o tom, kdo literatuře v Česku vlastně „rozumí“ a kdo o její kvalitě rozhoduje. Debata zdaleka není jen odrazem stavu současné české literární scény.24.09.2020 - Barbora Baronová
Literatura. A přece dokumentární!Nová blogerka dok.revue Barbora Baronová popisuje aktuální situaci literárního dokumentu u nás – ačkoliv zde máme silnou tvůrčí generaci, nemá už tak silné institucionální zázemí. Tomuto svébytnému druhu literatury se úplně nedaří na akademické půdě, ani v rámci grantové politiky. Proto Baronová se svými kolegy a kolegyněmi nedávno iniciovala vznik Asociace literárního dokumentu a společně sepsali manifest. Jaké mají cíle?25.06.2020 - Barbora Baronová
blogeři:

příspěvky (3)Barbora Baronová je literární dokumentaristka a nakladatelka, vystudovaná novinářka, mediální teoretička a doktorka v oboru Multimédia a design. Je autorkou několika knižních dokumentů, mimo jiné Slečny, Měj ráda sama sebe, Ženy o ženách nebo Lágr Barbora. Za publikaci Intimita získala ocenění Magnesia Litera. Literární dokumenty realizuje také v zahraničí – v Japonsku, Austrálii, JAR nebo ve Švýcarsku se věnovala především postavení žen v tamější společnosti. Nejčastěji spolupracuje s fotografkou Ditou Pepe. V roce 2012 založila nezávislé artové nakladatelství wo-men.

příspěvky (10)Filmová a herní teoretička a pedagožka. Vystudovala filmovou vědu, působila mj. v Národním filmovém archivu a několik let jako šéfredaktorka časopisu Cinepur. V současnosti pracuje na FAMU v rámci Centra audiovizuálních studií. Občas něco napíše nebo přeloží. V roce 2014 spolu s Matějem Strnadem sestavila sborník Společenské vědy a audiovize, připravuje knihu Umění počítačových her. V rámci dok.revue se bude věnovat dokumentárním počítačovým hrám.

příspěvky (3)Generální ředitel Národního filmového archivu. Od roku 2002 šest let působil jako děkan FAMU a poté dva roky vedl katedru FAMU International. Jeho odborný zájem se dlouhodobě zaměřuje na českou kinematografii a na filmovou avantgardu, experiment a vztahy mezi filmem a jinými uměleckými druhy. Poslední dobou se snaží lidem vysvětlit, že digitalizace je báječný nástroj zpřístupňování filmů, ale že nedokáže „vyřešit všechno“.

příspěvky (21)Advokát. Absolvent právnické fakulty UK a filmové vědy na filozofické fakultě téže univerzity. V roce 2015 vyšla jeho odborná publikace Filmové právo: Autorskoprávní perspektiva. Od roku 2013 je expertem Státního fondu kinematografie se specializací na ochranu práv ke kinematografickým dílům a jejich záznamům. Nepravidelně píše pro právní online portály jako elaw.cz nebo epravo.cz.

příspěvky (7)Básnířka, překladatelka, badatelka. Přednáší dějiny a teorii dokumentárního filmu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Publikuje odborné statě a poezii. Vydala několik knih, mj. vědeckou monografii Odložený čas. Filmové pramene, historiografia, dokumentárny film (2009) a sbírku veršů Ohrozený druh (2012).

příspěvky (7)Novinář, scenárista a dramaturg. V osmdesátých letech prodával v antikvariátu, jezdil s maringotkou po Čechách a šil spací pytle. V letech 1991 – 2007 působil jako redaktor týdeníku Reflex. Dnes pravidelně přispívá do Respektu. Jako novinář se orientuje především na tematiku vzdělávání a životní prostředí. Od roku 2007 pracoval ve vývoji TV Nova a společnosti Media Pro Production a jakožto kreativní producent a později scenárista se podílel na tvorbě docusoapů a detektivek. Od roku 2012 je na volné noze a jako dramaturg a scenárista pracuje pro Českou televizi. Spoluzaložil společnost EDUin, jež vytváří rámec pro diskuzi o vzdělání v České republice. Rád jezdí na kole a chodí pěšky.

příspěvky (5)Petr Fischer je český novinář, scenárista a moderátor. V minulosti zastával pozici šéfredaktora stanice Českého rozhlasu Vltava, byl vedoucím kulturní rubriky deníku Hospodářských novin a několik let vedl kulturní rubriku České televize. V ČT měl i vlastní pořad Konfrontace Petra Fischera. Je spoluautorem scénářů dokumentárních filmů Papírový atentát a Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

příspěvky (10)Režisér, dramaturg, pedagog UTB ve Zlíně, spolupracovník Českého rozhlasu a IDF. Bývalý dramaturg ČT, šéf programu ČT Brno, pedagog JAMU i FAMU. Z filmografie: Vila Inocent, Nonstop, Panenka proti zbytku světa, Národ sobě.., Přes hranice: České Velenice evropské, Breathless: Mám ráda nudný život, Rock života, Král nic nedělá, Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus, František svého druhu, Exkurze aneb Historie současnosti. Retrospektivy: DOCsk Košice 2011, Febiofest Bratislava 2014. Masterclass: DOCsk Košice 2011, DOK Leipzig 2011, Filmer a tout prix – Brusel 2015. Dramaturgoval například filmy P. Abraháma, E. Hníkové, V. Chytilové, V. Janečka, P. Kerekese, R. Kirchhoffa, V. Klusáka, L. Králové, J. Krejčíka, F. Remundy, H. Třeštíkové.

příspěvky (14)Editorka a estetička. Vystudovala estetiku a filozofii na FF UK. Pracuje jako redaktorka časopisu Estetika: The Central European Journal of Aesthetics. V roce 2014 editovala časopis dok.revue. Jako autorka či hostující editorka spolupracovala s časopisy Iluminace, Cinepur, Česká literatura ad. Ve své práci se zajímá o různá rozhraní filozofie, mimo jiné také o průniky filozofie a filmu. Právě tomuto tématu se bude věnovat ve svých příspěvcích na stránkách dok.blogu.

příspěvky (23)Rozhlasová teoretička a dokumentaristka, jakkoli se to možná navzájem vylučuje. Skoro čtvrt století pracuje jako freelancer pro Český rozhlas, jistější existenci ji zajišťuje olomoucká Univerzita Palackého, kde působí jako odborná asistentka na katedře divadelních a filmových studií. Pokouší se s kolegy ustavit v Čechách obor TV a radio studies. Vyhledává ticho a kopce, společenský čas nejraději tráví s aktivitami vesnického spolku v Crhově na Zábřežsku.

příspěvky (1)MgA. Marek Hovorka vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU, kterou zakončil absolventským filmem o básníku Jakubu Demlovi. V roce 1997 založil spolu se čtyřmi spolužáky z jihlavského gymnázia Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož je od té doby ředitelem. V oblasti festivalů je světově uznávaným odborníkem, který často usedá v porotách světových festivalových soutěží. Působí také jako pedagog na pražské FAMU.

příspěvky (1)Vít Janeček, narozen 1970. Absolvent FF UK (filmová věda) a FAMU (dokumentární tvorba), režisér, publicista, pedagog FAMU. V 90. letech pracoval jako dramaturg filmových projektů Experimentálního prostoru ROXY, divadla Archa a jako kurátor historických retrospektiv na několika ročnících MFF Karlovy Vary. Dlouhodobě se zabývá filmovou teorií, dokumentárním filmem a interdisciplinárními vztahy mezi uměleckými obory a obory poznání. Spoluzaložil Centrum audiovizuálních studií FAMU, které vedl první čtyři roky, v letech 2012 – 2015 vedl anglickou sekci FAMU – FAMU International. Od roku 2006 vede vzdělávací projekt MZV a FAMU v Barmě, této oblasti se věnuje šířeji. V roce 2014 spolu se svojí ženou režisérkou Zuzanou Piussi založil produkci D1film, kde nadále vyvíjejí mj. své filmy.

příspěvky (17)Mediální analytik a původním povoláním novinář. Pracoval od konce osmdesátých let v Mladém světě, Týdnu a posléze v MF Dnes především jako zahraniční reportér a analytik, od roku 2001 působí v televizi jako specialista na žánry a vývoj formátů, nejprve v TV Nova a od roku 2012 v České televizi. Současně vyučuje na FSV UK dějiny televizní zábavy a mediální kritiku a na FAMU o televizních žánrech a jejich současné podobě.

příspěvky (7)Štěpán Kubalík působí na katedře estetiky FF UK, kde dokončuje disertaci o pojmu estetických vlastností a vyučuje analytickou estetiku. Pro dok.revue přeložil dvě teoretické studie. Ve volném čase poslouchá rádio, hraje badminton a pouští draky v okolí Myslíva.

příspěvky (2)Daniel Moravec je audiodokumentarista, dramaturg a moderátor. Od roku 2009 působil v Českém rozhlase Praha jako dramaturg i autor audiodokumentů, v letech 2016 až 2020 jako vedoucí Tvůrčí skupiny Dokument Českého rozhlasu a zároveň jako dramaturg dokumentů stanice Český rozhlas Dvojka. Nyní je na volné noze. Rád naslouchá a hledá souvislosti, zvukový dokument vnímá jako intimní a imaginativní meditaci. Je autorem několika audiodokumentů (Ahoj, chci umřít, Neměnila bych, Matyáš a maminka, Na cestě…), za které získal mnohá ocenění (například nominaci na Prix Europa, Prix Italia, ocenění Prix Bohemia Radio či REPORT) a je také dramaturgem audiodokumentu Bílá nosí smrt (Novinářská cena 2020) či cyklu České podsvětí (třetí místo v kategorii Podcast roku ankety Křišťálová lupa 2020).

příspěvky (5)Filmový teoretik a historik. V roce 2001 ukončil studium filmové vědy na Filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě. Od roku 2002 působí jako samostatný vědecký pracovník na Ústavu divadelní a filmové vědy SAV v Bratislavě. V letech 2002 až 2005 byl odborným asistentem a tajemníkem Katedry filmové vědy na FTF VŠMU a od roku 2005 působí jako pedagog a odborný asistent oboru dramaturgie a scenáristika na Fakultě dramatických umění Akademie umění v Banksé Bystrici. Je autorem mnoha článků a odborných studií z oblasti teorie a dějin filmu. Vydal knižní publikaci Vnem v zrkadle fotografie a filmu (2010), jako spoluautor se podílel na monografii Herec Ivan Palúch (2008). V roce 2015 vyšla jeho odborná publikace s titulem Autorský dokumentárny film na Slovensku po roku 1989.

příspěvky (34)Programový manažer HBO Europe s.r.o. Vystudoval Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury a Sdružená uměnovědná studia na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a hudební konzervatoř Teplice v Čechách. Spolupracoval s Národním filmovým archivem a Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava. Externě pracuje pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Přispívá do časopisu Cinepur a na webový portál 25fps. Zajímá se o přesahy mezi filmem, výtvarným uměním a hudbou.

příspěvky (10)Absolvent masové komunikace na FSV UK a dokumentární tvorby na FAMU. Filmový a televizní producent a v menší míře také režisér dokumentárních filmů. S Karlem Vachkem dokončil už třetí film KOMUNISMUS A SÍŤ ANEB KONEC ZASTUPITELSKÉ DEMOKRACIE, téměř šestihodinový esej, který měl v lednu 2020 mezinárodní premiéru na prestižním Mezinárodním filmové festivalu v Rotterdamu. Dlouhodobě se věnuje debutantům, a to jak v roli producenta (PRACH Víta Zapletala, SCHMITKE Štěpána Altrichtera, á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-J-K-JONESTOWN Jana Bušty), tak také coby dramaturg filmového klubu Cyklus Citrus, kde každý měsíc uvádí debutantské filmy a vede veřejné diskuze s jejich autory. Další oblastí jeho zájmu je rozvíjení žánrové tvorby (výpravný pop-vědecký film ČÍ JE MOJE DÍTĚ, který režíroval společně s Markem Dudou, první český wildlife PLANETA ČESKO Mariána Poláka nebo akční komedie PRVNÍ AKČNÍ HRDINA Jana Haluzy). Od roku 2012 vede vlastní dílnu na FAMU International a na FAMU dokončuje své doktorandské studium. Pravidelně se věnuje i mezinárodním koprodukcím, z nichž nejnovějším počinem je islandsko-český dokument EFEKT VAŠULKA, portrét průkopníků videoartu Woodyho a Steiny Vašulkových.

příspěvky (11)Teoretička vizuální kultury, badatelka a pedagožka. Vyučuje na Karlově Univerzitě, Prague College a Scholastice. Založila a vede Platformu pro studium vizuální kultury Fresh Eye. V oblasti výzkumu spolupracuje s Národním filmovým archivem, Ústavem pro studium totalitních režimů a Univerzitou Karlovou. Do českého jazyka přeložila výbor esejí Způsoby vidění Johna Bergera a spolupodílela se na překladu Teorie obrazu W. J. T. Mitchella. V zahraničí publikovala formou samostatných kapitol věnovaných vztahu paměti a vizuality v Palgrave Macmillan (2015) a Springer Publishing House (2017). V současné době připravuje překlad knihy Jak vidět svět od Nicholase Mirzoeffa a zahraniční kolektivní publikaci věnovanou vztahu fotografie a historického bádání (University of Turku Press, 2018).

příspěvky (17)Tereza Reichová je dokumentaristka, studentka Katedry dokumentárního filmu na FAMU. Věnuje se převážně angažovanému filmu, jejím cílem je vyvolat diskusi o tabuizovaných a nepopulárních tématech. Natočila mj. snímky Do vlastních rukou (2008), KRUH: portrét demonstrace (2009), Manuál na výrobu teroristy (2010) a A kdo je tady flákač? (2014).

příspěvky (13)Dokumentaristka, kurátorka, pedagožka. Dramaturgyně experimentálních dokumentů na MFDF Ji.hlava, členka redakční rady Dok.revue. Působila ve vedení MFDF Ji.hlava v letech 2003-11, také jako ředitelka pro publikační činnost. Publikuje texty o filmu v různých periodikách (Cinepur, Kino Ikon), vyučuje na Masarykově univerzitě, byla šéfredaktorkou sborníku textů o dokumentu DO, je členkou redakční rady časopisu Iluminace a expertkou Státního fondu kinematografie. V letech 2012-15 byla ředitelkou Nakladatelství AMU. Natočila portrét matematika Petra Vopěnky (2006), film o mracích Oblaka (2007) či esej o dohlížecích mechanismech Nadohled (2011). Je zakladatelkou nakladatelství Nová beseda.

příspěvky (9)Filmový publicista a překladatel, který aktuálně působí jako redaktor kulturní rubriky Hospodářských novin. K filmu se dostal díky oblibě japonských anime a Gillesi Deleuzovi. V roce 2008 začal spolupracovat se serverem Rejže.cz, zaměřeným na kinematografii jihovýchodní Asie a od té doby publikuje v různých periodicích - od úzce profilovaných časopisů jako Cinepur a A2 přes týdeník Houser až po Hospodářské noviny či internetový deník Aktuálně.cz. Jako dramaturg spoluorganizoval festival Film Sokolov či Fresh Film Fest.

příspěvky (5)Lenka Střeláková absolvovala filosofická a umělecko-teoretická studia na Fakultě humanitních studií University Karlovy a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je šéfredaktorkou jlbjlt.net [jelibojelito] a stínovou editorkou Artyčok.tv. Kriticky se věnuje především pohyblivému obrazu na pomezí kina, galerie a databáze.

příspěvky (3)Martin Šrajer je absolvent pražské Katedry filmových studií, filmový publicista, redaktor Filmu a doby a Filmového přehledu, šéfredaktor webu film/výchova a expert Státního fondu kinematografie. Pravidelně spolupracuje s filmovými festivaly, přispívá do A2 kulturního čtrnáctideníku, A2larmu, Cinepuru a dalších médií. Sleduje filmy a seriály, čte, píše, přemýšlí, doufá, pochybuje a odmítá se vzdát představy světa, v němž bude každý vnímán v první řadě jako člověk.

příspěvky (8)Filmový publicista a redaktor časopisů A2 a Cinepur. Dále pravidelně přispívá na web ArtZóna a na ČRo Radio Wave (rubrika Ektoplasma). Je spoluautorem knihy o japonské popkultuře Planeta Nippon (2017) a své texty publikoval také ve sbornících Made in Japan (2014), Generace Jihlava (2015) a Křičím: „To jsem já“ (2017).

příspěvky (2)Dramatik, spisovatel, redaktor a politik. V šedesátých letech pracoval pro časopis Host do domu, od roku 1972 až do převratu nesměl publikovat – jeho Balada pro banditu (1975) tak vyšla pod cízím jménem. Podepsal Chartu 77. Po revoluci byl krátce šéfredaktorem nakladatelství Atlantis. V roce 1990 se stal druhým polistopadovým ministrem kultury. Na konci devadesátých let z politiky odešel a vrátil se k psaní. Nadále spolupracuje s Milošem Štědroněm a píše rozhlasové a divadelní hry. V letech 2011 – březen 2014 zastával funkci předsedy Rady České televize. Právě České televizi – její dokumentární nabídce – se věnuje na stránkách dok.blogu.

příspěvky (5)Nezávislý filmový publicista a kritik. Pochází z Brooklynu. Několik let pravidelně přispívá na on-line portál Nonfics zaměřený na dokumentární tvorbu nejen na území Spojených států, i na další servery, jako jsou Movies.com, Film.com nebo Film School Rejects. Vystudoval historii na McGillově univerzitě v kanadském Montreálu a je absolventem filmových studií na newyorské univerzitě. V roce 2015 vyučoval na ji.hlavském semináři Média a dokument o aktuálních trendech v psaní o dokumentárních filmech.