autoři: Janis Prášil


Americký sen jako kolektivní halucinaceMichael Moore s odchodem G. W. Bushe z čela USA přišel o svého „úhlavního nepřítele“, a tak se v novém filmu vydává na cestu Evropou, aby našel lék pro americkou společnost, která podle něj páchá všemožné zlo sama na sobě.


Arabská reality show ve službách politického uměníJanis Prášil reflektuje německý snímek Básnířka vypovídající o současné situaci v Saúdské Arábii skrze básně hlavní hrdinky.

F3.19Evropa v době post-pamětiJak se francouzskému dokumentaristovi Arnaudovi de Mezamatovi podařilo interpretovat slavnou esej Patrika Ouředníka Europeana? To prozrazuje snímek Doufám, že se máš dobře, který soutěží v Ji.hlavě v sekci Opus bonum a dnes poběží v kině Dukla – Reform od 23 hodin.

Otázka pro SamuDne 12. března měl vstoupit do kinodistribuce snímek Pro Samu, jenž měl předpremiéru na právě přerušeném festivalu Jeden svět. Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením a uzavírce velké části kin byla kinopremiéra odložena na neurčito a snímek je od 12. března do 22. března ke zhlédnutí na portálu DAFilms v exkluzivní online premiéře. Na dok.revue přinášíme úvahu Janise Prášila, který tento film klade do souvislosti s knihou Otázka viny Karla Jasperse.

F5.19Válka jako stav mysliEsej o snímcích Průnik a Doufám, že se máš dobře, které spojuje reflexe 20. století prostřednictvím archivních materiálů. Obě díla letos soutěžila v sekci Opus Bonum.
3.18Video – smyčka – nekonečnoReportáž z rekonstrukce výstavy českého videoartu Den videa
F5.16Vítězné snímky jubilejního 20. ročníku MFDF Ji.hlavaKomentáře festivalové redakce k vítězným filmům 20. MFDF Ji.hlava