Krátké zprávy

23/03/17 Filmový právník Ivan David glosuje v dnešním dok.blogu Senátem schválený finální text novely autorského zákona – jaké změny čekají na všechny pracující v oblasti audiovize?

16/03/17 Na Slovensku měl v nedávných dnech svoji premiéru film Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě. Slovenský filmový historik a teoretik Martin Palúch ve své reflexi poukazuje na aspekty (pomíjivé) lidské paměti a s nimi spojené možné riziko chybné interpretace Kirchhoffovy dokumentární metody.

09/03/17 Janis Prášil v novém dok.blogu reflektuje loňské nejúspěšnější dokumentární dílo Normální autistický film Miroslava Janka. Co bylo Jankovým klíčem k úspěchu?

02/03/17 Podle herní teoretičky Heleny Bendové přináší hra 1979 Revolution: Black Friday z prostředí íránské revoluce na konci 70. let mimo strhující příběhu také mnoho etických otázek. Je fotoaparát zbraň? Čtěte v jejím novém dok.blogu.

23/02/17 V rubrice Kniha popisuje Jan Bernard vznik druhého dílu monografie o životě a díle Jana Němce a odkrývá skutečnosti, které se do knihy nedostaly

16/02/17 Náš zámořský kritik českých experimentů, Daniel Walber, tentokrát ve svém dok.blogu reflektuje Vavrečkův celovečerní film De Potentia Dei, který na 20. MFDF Ji.hlava získal ocenění pro nejlepší český experimentální dokumentární film.

09/02/17 V novém dok.blogu se dokumentaristka Tereza Reichová svěřuje s dilematem, které přináší tvorba pro televizi. Zamýšlí se nad tím, zda a jak přirozený televizní tlak na vyplňování přesně daných programových bloků koresponduje s tvůrčím procesem, jenž je nedílnou součástí každého uměleckého díla.

02/02/17 Filmový právník a advokát Ivan David v novém dok.blogu nahlíží na zdánlivě jednoduchý pojem „digitalizace“, který rozdmýchává atmosféru nejen v odborných kruzích, ale stává se také předmětem nejběžnějších diskuzí. Proč je tak složité tomuto pojmu porozumět?

26/01/17 V polovině února se koná jedna z nejdůležitějších rozhlasových akcí roku 2017 v Česku. Dvoudenní workshop Jak vyprávět rozhlasové příběhy v Praze povede dvojice Simon Elmes a Edwin Brys. Na co se můžete těšit a proč by žádný fanoušek rozhlasových dokumentů na workshopu neměl chybět si můžete přečíst v novém dok.blogu Andrey Hanáčkové.

19/01/17 Janis Prášil ve svém letošním prvním dok.blogu přináší reflexi nového snímku Heleny Třeštíkové Strnadovi.