Krátké zprávy

22/06/17 Mediální analytik z České televize Milan Kruml tentokrát ve svém dok.blogu uvažuje o pojmu mladý televizní divák. Kdo to vlastně je a proč?

09/06/17 Vít Janeček a Zuzana Piussi dokončili film o bývalém minstrovi financí Andreji Babišovi Selský rozum. Zvou na premiéru v pražské Lucerně v úterý 13. června 2017.  

08/06/17 V dalším dok.blogu filmový právník Ivan David v souvislosti se svou návštěvou mezinárodní autorskoprávní konference v Kodani uvažuje nad hamletovskou otázkou: Být, nebo nebýt? To je, oč tu běží.

01/06/17 V prvním červnovém dok.blogu analyzuje Martin Palúch úspěšný slovenský film 5. október, který podle něj vyniká v současné produkci svým formálně jednoduchým ztvárněním složitého a lidsky hlubokého tématu a také tím, že psychologicky stále počítá s účastí diváka na vytváření děje filmu. Jak se tento ve své podstatě hraný film dotýká filmu dokumentárního?

20/04/17 Český rozhlas začal vydávat svůj vůbec první originální podcast Zhasni!, jehož témata se točí kolem sexu a intimity. Andrea Slováková svůj blog věnovala tomuto pořadu a debatě o něm na festivalu Prix Bohemia Radio.

18|04|17 Podle světových médií se zatím nepodařilo dokázat, že by jakákoliv krajta někdy pozřela dospělého člověka. Čtenář si na to ale musí přijít sám. Mediální analytik a náš nový bloger Milan Kruml podnikl cestu za ověřením faktů ze zdánlivě bezvýznamné mediální zprávy. Více v jeho dok.blogu.

06/04/17 I na začátku dubna ještě na chvíli zůstaneme u rozhlasového dokumentu. Naše blogerka Andrea Hanáčková totiž přináší podrobnou a velmi citlivou reflexi dokumentárního cyklu Děti charty 77. Ten přináší pohled na generaci lidí, kteří byli v roce 1977 pouze malými dětmi.

30/03/17 Dramaturgyně ji.hlavské sekce experimentálních filmů Andrea Slováková ve svém dalším blogu reflektuje radiodokumenty ze 33. ročníku festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, kde zasedla v porotě pro žánr dokumentu.

23/03/17 Filmový právník Ivan David glosuje v dnešním dok.blogu Senátem schválený finální text novely autorského zákona – jaké změny čekají na všechny pracující v oblasti audiovize?

16/03/17 Na Slovensku měl v nedávných dnech svoji premiéru film Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě. Slovenský filmový historik a teoretik Martin Palúch ve své reflexi poukazuje na aspekty (pomíjivé) lidské paměti a s nimi spojené možné riziko chybné interpretace Kirchhoffovy dokumentární metody.