Krátké zprávy

20/04/17 Český rozhlas začal vydávat svůj vůbec první originální podcast Zhasni!, jehož témata se točí kolem sexu a intimity. Andrea Slováková svůj blog věnovala tomuto pořadu a debatě o něm na festivalu Prix Bohemia Radio.

18|04|17 Podle světových médií se zatím nepodařilo dokázat, že by jakákoliv krajta někdy pozřela dospělého člověka. Čtenář si na to ale musí přijít sám. Mediální analytik a náš nový bloger Milan Kruml podnikl cestu za ověřením faktů ze zdánlivě bezvýznamné mediální zprávy. Více v jeho dok.blogu.

06/04/17 I na začátku dubna ještě na chvíli zůstaneme u rozhlasového dokumentu. Naše blogerka Andrea Hanáčková totiž přináší podrobnou a velmi citlivou reflexi dokumentárního cyklu Děti charty 77. Ten přináší pohled na generaci lidí, kteří byli v roce 1977 pouze malými dětmi.

30/03/17 Dramaturgyně ji.hlavské sekce experimentálních filmů Andrea Slováková ve svém dalším blogu reflektuje radiodokumenty ze 33. ročníku festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, kde zasedla v porotě pro žánr dokumentu.

23/03/17 Filmový právník Ivan David glosuje v dnešním dok.blogu Senátem schválený finální text novely autorského zákona – jaké změny čekají na všechny pracující v oblasti audiovize?

16/03/17 Na Slovensku měl v nedávných dnech svoji premiéru film Roberta Kirchhoffa Díra v hlavě. Slovenský filmový historik a teoretik Martin Palúch ve své reflexi poukazuje na aspekty (pomíjivé) lidské paměti a s nimi spojené možné riziko chybné interpretace Kirchhoffovy dokumentární metody.

09/03/17 Janis Prášil v novém dok.blogu reflektuje loňské nejúspěšnější dokumentární dílo Normální autistický film Miroslava Janka. Co bylo Jankovým klíčem k úspěchu?

02/03/17 Podle herní teoretičky Heleny Bendové přináší hra 1979 Revolution: Black Friday z prostředí íránské revoluce na konci 70. let mimo strhující příběhu také mnoho etických otázek. Je fotoaparát zbraň? Čtěte v jejím novém dok.blogu.

23/02/17 V rubrice Kniha popisuje Jan Bernard vznik druhého dílu monografie o životě a díle Jana Němce a odkrývá skutečnosti, které se do knihy nedostaly

16/02/17 Náš zámořský kritik českých experimentů, Daniel Walber, tentokrát ve svém dok.blogu reflektuje Vavrečkův celovečerní film De Potentia Dei, který na 20. MFDF Ji.hlava získal ocenění pro nejlepší český experimentální dokumentární film.