Krátké zprávy

23/02/17 V rubrice Kniha popisuje Jan Bernard vznik druhého dílu monografie o životě a díle Jana Němce a odkrývá skutečnosti, které se do knihy nedostaly

16/02/17 Náš zámořský kritik českých experimentů, Daniel Walber, tentokrát ve svém dok.blogu reflektuje Vavrečkův celovečerní film De Potentia Dei, který na 20. MFDF Ji.hlava získal ocenění pro nejlepší český experimentální dokumentární film.

09/02/17 V novém dok.blogu se dokumentaristka Tereza Reichová svěřuje s dilematem, které přináší tvorba pro televizi. Zamýšlí se nad tím, zda a jak přirozený televizní tlak na vyplňování přesně daných programových bloků koresponduje s tvůrčím procesem, jenž je nedílnou součástí každého uměleckého díla.

02/02/17 Filmový právník a advokát Ivan David v novém dok.blogu nahlíží na zdánlivě jednoduchý pojem „digitalizace“, který rozdmýchává atmosféru nejen v odborných kruzích, ale stává se také předmětem nejběžnějších diskuzí. Proč je tak složité tomuto pojmu porozumět?

26/01/17 V polovině února se koná jedna z nejdůležitějších rozhlasových akcí roku 2017 v Česku. Dvoudenní workshop Jak vyprávět rozhlasové příběhy v Praze povede dvojice Simon Elmes a Edwin Brys. Na co se můžete těšit a proč by žádný fanoušek rozhlasových dokumentů na workshopu neměl chybět si můžete přečíst v novém dok.blogu Andrey Hanáčkové.

19/01/17 Janis Prášil ve svém letošním prvním dok.blogu přináší reflexi nového snímku Heleny Třeštíkové Strnadovi.

02/01/17 - Normální autistický film byl spolu s FC Roma a filmem Zkáza krásou nominován na Ceny filmové kritiky. Gratulujeme!
 
Všem třem filmům jsme se v dok.revue věnovali, ať už prostřednictvím našich oblíbených situačních recenzí či rozhovorů. Tu nejnovější diskuzi o tom, jak dokumentarista Miroslav Janek dokázal citlivě přistoupit k několika dětem s Aspergerovým syndromem si můžete přečíst zde

22/12/16 Rozhlasová teoretička Andrea Hanáčková přichází v posledním letošním dok.blogu s reflexí vyprávění neodvyprávěných příběhů – soustředí se na citlivé dílo Brit Jensen a její snahu osvěžit Čechům paměť.

15/12/16 Herní teoretička Helena Bendová ve svém novém dok.blogu vysvětluje, jak mohou herní vývojáři narušit velmi silné tendence hráčského vnímání počítačových her jako fikčních děl. "Pokud je velmi silná divácká tendence fikcionalizovat i dokumentární filmy, založené na fotografickém, indexikálním, zobrazení světa, pak v případě počítačových her, pracujících v naprosté většině s animovanými obrazy, je tato tendence, zdá se, ještě intenzivnější," říká.

08/12/16 Daniel Walber ve svém novém blogu nahlíží na české experimentální snímky uvedené v soutěži experimentálních filmů Fascinace: exprmntl.cz na letošním 20. MFDF Ji.hlava. Walber experimentální filmaře přirovnává k alchymistům - podařilo se některému z autorů soutěžních snímků vytvořit "zlatý poklad"?