Krátké zprávy

22/02/18 Americký kritik na volné noze Daniel Walber se ve svém novém příspěvku v dok.blogu zaměřuje na několik českých experimentálních filmů promítaných na 21. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v sekci Fascinace: Exprmntl.cz.

08/02/18 Andrea Hanáčková přináší v novém dok.blogu reflexi z akce Radio Research Conference 2017, která se konala v polském městě Lublin. Kromě nových pohledů na radiotvorbu předkládá také důležité svědectví o mediální situaci v Polsku.

3/1/2018 Ceny české filmové kritiky zveřejnily své nominace! Mezi trojici dokumentů se dostala Červená, jež byla v českých recenzích nejlépe hodnoceným domácím filmem, Richard Müller: Nespoznaný a film o stáří Sama. V kategorie Objev roku pak bodovaly další dva dokumentární filmy - Všechno bude fajn Robina Kvapila a Český žurnál: Hranice práce Apoleny Rychlíkové, vítěz letošní České radosti na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Ceny budou předány 27. ledna 2018. 

14/12/17 Filmový právník Ivan David rozebírá v dok.blogu kauzu reklamy na Citroën, která byla přiznaně inspirována proslulým jednozáběrovým filmem C'était un rendez-vous Clauda Lelouche.

30/11/17 Janis Prášil se v dok.blogu zamýšlí nad experimentálními filmy Jana Bušty a Haruny Honcoop, jejichž projekce byly součástí podzimní výstavy Praha zítra?

12/10/17 Mediální analytik Milan Kruml z pozice dlouholetého dramaturga ji.hlavské sekce Reality TV ve svém příspěvku do dok.blogu komentuje nejen letošní kurátorský výběr televizních pořadů na MFDF Ji.hlava.

21/09/17 Janis Prášil reflektuje v novém dok.blogu dokumentární film o operní pěvkyni Soni Červené a dává jej do souvislosti s dalšími dvěma filmy o výjimečných ženách, jejichž autorkou je Olga Sommerová.

31/08/17 Mediální analytik Milan Kruml ve svém dalším dok.blogu představuje koncept konstruktivní kritiky a žurnalistiky, přičemž vychází z diskutované knihy dánského novináře Ulrika Haagerupa Constructive News.

03/08/17 V novém dok.blogu tentokrát najdete několik poznámek filmového právníka Ivana Davida k právním aspektům rozdílů mezi hraným a dokumentárním filmem

27/07/17 Janis Prášil v novém dok.blogu přichází s reflexí nového filmu ukrajinského režiséra Sergeje Loznitsy Austerlitz a zároveň přináší poznámky z besedy s tímto režisérem z festivalu v Karlových Varech, kde měl film svoji premiéru.