Rozmanitost dokumentu

Různé podoby dokumentárního diváctví

Pokud si někdo myslí, že televizní a jakýsi „jiný“, řekněme autorský, dokument tvoří vyhraněné protiklady, tak je to nemístně zjednodušující a zavádějící dělení. Nejde jen o to, zda se film ukazuje mluvícími hlavami, anebo má velkolepě komponované obrazy či roztřesený a místy znejišťující obraz. Umělecké dílo totiž vnímáme v různých režimech čtení, a ty rozhodně nejsou jen dva – film od diváka někdy předpokládá představivost k porozumění metafoře, někdy nezbytnost společenskovědného povědomí, jindy jej nutí přemýšlet o samotném procesu vzniku filmu či zapojit smysl pro ironii anebo mu třeba dovoluje nechat se unést příběhem. I  v tom je kouzlo dokumentu, který tuto různost divákova zapojení nabízí v dialogu s tématy vyrůstajícími ze současnosti. I český dokument se rozprostírá v stylové a tematické různosti. Od situačního dokumentu vykročil Jan Gogola ml. ke koncepčnímu plutí obrazy všednodennosti ve vítězném filmu České radosti Mám ráda svůj nudný život, Lukáš Přibyl věnoval čas unikátnímu historickému výzkumu, aby našel svědky Zapomenutých transportů, Viola Ježková natočila rozjímavý intuitivní portrét teologa Milana Balabána a Martin Mareček osobní aktivistický film o dopravě ve velkoměstě. Na tyto filmy roku 2009 jednoduše nelze uplatnit jednu mřížku – vyžadují zapojení diváka do té míry, že sám v sobě musí najít jiný klíč ke každému z nich, musí se o to pokusit, stejně jako nachází různé způsoby vztahování se k různým aspektům reality, o níž tyto filmy vypovídají. Jinak čteme historickou studii, jinak postmoderní román a ani k dokumentárnímu filmu nesmíme předpojatě přistupovat s omezeností jednoho způsobu čtení.

Toto - poslední letošní - číslo obsahuje také anketu. Již tradičně jsme se českých dokumentaristů a dokumentaristek zeptali na nejzajímavější film a knihu roku 2009.

Seznam dotázaných

A-K

Jan Gogola ml.
Vít Janeček
Miroslav Janek
Vít Klusák
Lucie Králová
Tomáš Kudrna

M-Ř

Martin Mareček
Radim Procházka
Theodora Remundová
Martin Řezníček

Š-Ž

Jana Ševčíková
Helena Třeštíková
Karel Vachek
Ivan Vojnár
Karel Žalud
5.9DOK.REVUE
08. 10. 2013


z aktuálního čísla:

Situační recenzeUniverzity a svobodaNový dokument Víta Janečka a Zuzany Piussi Univerzity a svoboda zachycuje v průběhu sedmi let svého vzniku neuralgické body českých vysokých škol, přičemž mnohdy přizve do debaty i světové odborníky, například Noama Chomského či Jeffereyho Bealla, tvůrce tak zvaného Beallova seznamu predátorských časopisů.Kamila BoháčkováNový filmO nevěře jako o zrcadle nás samýchVizuální umělkyně Barbora Jíchová Tyson, žijící už sedmnáct let v Americe, letos dokončila svůj první celovečerní snímek Hovory o nevěře, který měl světovou premiéru na festivalu dokumentů Sheffield Doc/Fest 2019 v Anglii. Tato esejistická koláž je podle autorky pohledem na humanitu, která nastavuje zrcadlo nám všem. Barbora Jíchová TysonTémaKdo bude hlídat hlídače?Otázka fungování nezávislých médií veřejné služby nabývá v naší krajině na důležitosti. Příspěvkem do debaty o tom, jaká by měla veřejnoprávní média být, je i koncepce jejich mediálních rad, které mají právě onu nezávislost zaručovat. Děje se tak? A co to o nás vypovídá?Petr MinaříkSportDvě podoby autenticity v dokumentuJaké jsou možnosti práce dokumentaristy s protagonistou? To bylo hlavní téma masterclass českého režiséra a kameramana Lukáše Kokeše a chorvatské střihačky Sandry Bastašićové, která pod záštitou East Doc Platform probíhala v rámci letošního festivalu Jeden svět. Ukázalo se, že klíčové je pojetí režijního přístupu a autenticity.Martin SvobodaBáseňPriceBáseň Andrey SlovákovéAndrea SlovákováRozhovorSám sebe překvapitDokumentární road movie Martina Marečka Dálava o vztahu otce a syna i o vzdálenosti, která nás dělí od těch ostatních, je na rozdíl od předchozích společensky angažovaných filmů tohoto tvůrce dílem intimním. V Marečkově pojetí se však intimní rozměr příběhu stává hlubinnou úvahou o prazákladu rodinných vztahů. Marek Hovorka, Petr Kubica, Kamila BoháčkováNová knihaJak se dělá dokumentAndrea Slováková popisuje koncepci připravované knihy Jak se dělá dokument, která na základě rozhovorů s českými a slovenskými dokumentaristy a dokumentaristkami mapuje, jak vznikají různé typy dokumentů, a představuje tak výrazné tvůrčí metody a autorské přístupy.Andrea SlovákováÚvodníkKdyž intimní je světovéO dokumentech s přesahemKamila Boháčková